Spam składa się na 97% wszystkich e-maili otrzymywanych przez serwery pocztowe firmy, obciąża zasoby sieciowe i powoduje spadek wydajności pracy

Zainfekowali 2 miliony komputerów, teraz trafią za kratki

W połowie kwietnia przedstawiciele amerykańskiego wymiaru sprawiedliwości wraz z agentami FBI zamknęli botnet Coreflood, działający od dziesięciu lat.

Coreflood, identyfikowany przez ESET jako Win32/Afcore, zainfekował ponad 2 miliony komputerów na całym świecie. Jego aktywność była bardzo dyskretna, przez co samo zagrożenie mogło pozostawać przez długi okres niezauważone. Według ekspertów z laboratorium antywirusowego ESET, Coreflood skupiał się przede wszystkim na wykradaniu z komputerów swoich ofiar loginów i haseł do bankowości elektronicznej, numerów kart kredytowych, danych niezbędnych do logowania się do poczty e-mail czy serwisów społecznościowych.

Coreflood potrafił również przechwytywać komunikację pomiędzy zainfekowanym komputerem, a serwisem bankowości elektronicznej, doprowadzając w ten sposób do kradzieży środków pieniężnych bezpośrednio z konta użytkownika.

Internauci, których komputery zostały zainfekowane Win32/Afcore nie wiedzieli, że dołączyli do sieci zombie do chwili otrzymania wyciągu bankowego, na którym wyszczególniono podejrzane operacje. Według danych laboratorium antywirusowego ESET, botnet Coreflood najwięcej kłopotu sprawiał w latach 2007 – 2009.

Przestępcy schwytani, botnet zamknięty

13 kwietnia, w wyniku wspólnej akcji amerykańskiego Departamentu Sprawiedliwości oraz agentów biura FBI, przejęto pięć serwerów C&C (Command and Control), kontrolujących zainfekowane Corefloodem komputery zombie oraz zamknięto dwadzieścia dziewięć domen, dzięki którym serwery C&C komunikowały się z komputerami zombie.

Trzynaście osób odpowiedzialnych za powstanie i prowadzenie botnetu Coreflood usłyszało już zarzuty popełnienia przestępstwa elektronicznego, oszustwa bankowego oraz nielegalnego przechwytywania komunikacji elektronicznej użytkowników komputerów, które znalazły się pod kontrolą botnetu.

Był Coreflood, będą następne

Zdaniem specjalistów z laboratorium antywirusowego firmy ESET, unieszkodliwienie botnetu Coreflood, kolejnego w ostatnim czasie po Rustocku, nie oznacza, że użytkownicy mogą zapomnieć o tego typu zagrożeniach. Na miejscu Coreflooda z pewnością wkrótce pojawi się kolejny botnet.

Jak uchronić swój komputer przed dołączeniem do sieci zombie? Specjaliści z firmy ESET zalecają instalację oprogramowania antywirusowego oraz korzystanie z zapory osobistej lub pakietu bezpieczeństwa. Bardzo ważne jest również regularne aktualizowanie systemu operacyjnego.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.