„Prawda” pod ostrzałem hakerów

Angielskojęzyczna strona jednego z największych rosyjskich dzienników została zaatakowana przez hakerów.

Angielska pravda.ru może popsuć humor z rana

Angielska pravda.ru może popsuć humor z rana To szczególnie podstępny atak. Wejście na stronę „Prawdy” może oznaczać utratę kontroli nad komputerem

— ostrzega na firmowym blogu Mikko Hypponen, szef działu badań F-Secure

Zagrożenie jest wyjątkowo duże, gdyż zmiany są praktycznie niezauważalne – po wejściu na stronę nie widać żadnych oznak ataku. Jednak komputer pobiera w tym czasie złośliwe skrypty, próbujące się przedostać przez luki w zabezpieczeniach języka Java. Po udanej instalacji przestępcy mogą uzyskać dostęp do komputera i używać go np. do kolejnych ataków.

To szczególnie podstępny atak, ponieważ możesz przez lata codziennie rano czytać wiadomości na takiej stronie, mając do niej pełne zaufanie. Tymczasem któregoś dnia twój komputer zostaje przejęty przez przestępców – tylko dlatego, że wszedłeś na ulubioną stronę — pisze Mikko Hypponen.

Takie zachowanie hakerów to znak czasów. Według Hypponena, pięć lat temu, po udanym włamaniu na podobną stronę hakerzy najprawdopodobniej wymazaliby całą jej treść i dla żartu umieścili w serwisie jakiś niezbyt mądry obrazek. –

Dziś wprowadzają niezauważalne dla użytkownika zmiany po to, by jak najdłużej pozostawać w ukryciu, przejmując w tym czasie kontrolę nad tysiącami komputerów — przestrzega.

0
Źródło: F-Secure
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.