Facebook to „przerażająca maszyna szpiegowska”

Twórca WikiLeaks donosi o powiązaniach Facebooka, Google'a i Yahoo! ze służbami wywiadowczymi

Julian Assange

Julian Assange

Assange, zapytany o jego zdanie na temat roli sieci społecznościowych podczas rewolucji na Bliskim Wschodzie, odparł, że „Facebook to najbardziej przerażająca maszyna szpiegowska, jaką kiedykolwiek wynaleziono. Mamy najdokładniejszą możliwą bazę danych o ludziach, ich związkach, nazwiskach, adresach, położeniu i wzajemnej komunikacji, ich krewnych. Do tego wszystkiego ma dostęp amerykański wywiad”.

Assange twierdzi, że wszystkie duże koncerny, takie jak Google, Facebook czy Yahoo! mają wbudowane interfejsy swoich witryn dla służb wywiadowczych. Firmy te robią to dla… oszczędności pieniędzy, ponieważ nie muszą opracowywać wtedy raportu o konkretnych osobach, za każdym razem, jak odpowiednie służby o niego wystąpią. –

Musicie wiedzieć, że za każdym razem, jak dodajecie kogoś jako przyjaciela na Facebooku, wyręczacie służby wywiadowcze w tworzeniu ich bazy danych — twierdzi Assange.

Facebook, podczas prawno-politycznego ataku na WikiLeaks, jako jedyny nie ugiął się przed żądaniami władz i nie usunął Strony WikiLeaks, tłumacząc, że nie naruszyła ona żadnego z punktów regulaminu witryny.