Intel wyprzedza prawo Moore’a, które sam ustanowił w 1965 roku

Ten miły starszy wędkarz na zdjęciu poniżej to jeden ze współzałożycieli firmy Intel, który w 1965 roku ustanowił prawo Moore'a. Było aktualne przez ostatnie 46 lat.
Gordon E. Moore, fot. Wikipedia
Gordon E. Moore, fot. Wikipedia

Mówi ono, że liczba tranzystorów w procesorze ma trend wykładniczy, czyli podwaja się co 24 miesiące. We wtorek, przy okazji zapowiedzi nowych układów z serii Atom, producent ogłosił, że udało się wyprzedzić spostrzeżenia Gordona Moore’a.

W ciągu kolejnych 36 miesięcy Intel zamierza wprowadzić trzy kluczowe zmiany w serii układów Atom. Pierwszą z nich będzie przejście na proces technologiczny 32 nm – nazwa kodowa Saltwell. Następna generacja ukrywa się pod nazwą Silvermont i będzie wyprodukowana w procesie 22 nm. Krok trzeci to przejście na proces technologiczny 14 nm. Te procesory znane są obecne jako Airmont. Dzięki tym zmianom uda się dwukrotnie wyprzedzić założenia prawa Moore’a.

Intel chce zmienić swoje podejście w kwestii procesorów mobilnych i zmniejszyć pobór prądu z 35-40 W, na rzecz ultra mobilnych rozwiązań SoC potrzebujących do pracy 15 W. Dzięki temu nowe rozwiązania pozwolą tworzyć cienkie i lekkie urządzenia mobilne w w przystępnych cenach.

Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.