W jedności siła – Testujemy chipset Intel Z68

Nowy chipset Intela łączy w sobie najlepsze cechy obu wcześniejszych układów i dodaje jeszcze trochę!

Od premiery pierwszych procesorów Sandy Bridge minęło sporo czasu. Wraz z nimi na rynku zaprezentowane zostały dwie jakże różne platformy – wydajniejsza P67 oraz multimedialna H67.

Jak dobrze pamiętacie z naszego poprzedniego artykułu każdy z nowych procesorów Intela wyposażony został w zintegrowany układ graficzny Intel HD Graphics 2000 stosowany prawie we wszystkich procesorach oraz HD 3000 wykorzystywany tylko w układach z serii „K”. Jego wydajność nie zadowoli prawdziwych graczy czy też osób edytujących grafikę, natomiast w pełni zaspokoi potrzeby użytkowników komputerów multimedialnych oraz pracowników biurowych.

Niestety, aby skorzystać z układu graficznego procesora byliśmy zmuszeni na zakup płyty H67 która jako jedyna oferowała wyjścia graficzne – zazwyczaj DVI oraz HDMI. Niestety, ma ona jedną, dla części z nas, dość istotną wadę – ograniczone możliwości podkręcania. Jakiekolwiek próby ingerencji w szynę kończą się tu niezwykle szybko, a procesory z serii K oferujące odblokowane mnożniki są wręcz bezużyteczne ze względu na brak możliwości ich podniesienia. Podobnie wygląda sprawa taktowania pamięci których wyciągnięcie powyżej wartości 1333 MHz graniczy z cudem. Jedyne do czego mamy pełny dostęp to możliwość podkręcania iGPU.

Idealnym odbiciem H67 jest P67, który pozwala nam ingerować we wszystko – począwszy od dość szerokiego zakresu szyny, poprzez możliwość ustawienia pamięci na 2133 MHz (a czasem nawet 2400 MHz), a także zabawy mnożnikiem do wartości nawet x60!

Dziś nadszedł dzień na który większość z nas czekała – nowy chipset Intela łączy w sobie bowiem wszystkie cechy obu wcześniejszych układów, a do tego pojawiają się nowe dodatkowe cechy – oprogramowanie Lucid Virtu oraz Intel Smart Response .

Na następnych stronach znajdziecie prezentację dostarczonej przed premierą płyty głównej firmy MSI, a także opis i testy poszczególnych technologii – zapraszam do lektury.

MSI Z68A-GD80

MSI Z68A-GD80 w pełnej okazałości.

W modelu GD80 został wykorzystany 12-fazowy system zasilania procesora. Jak przystało na produkt najwyższej klasy, użyte zostały jedynie komponenty najwyższej jakości – cewki SFC (ang.

Super Ferrite Choke)

oraz kondensatory Hi-C Cap. Charakteryzują się one sprawnością lepszą o 20% (przy średnim obciążeniu) niż te, oferowane przez konkurencyjne rozwiązania. Mają również wyższą stabilność w trakcie podkręcania a także niższą temperaturę pracy.

Na tylnym panelu znajdziemy ilość złączy w pełni wystarczającą normalnemu użytkownikowi. Umieszczone tam zostały cztery porty USB 2.0, dwa nowsze USB 3.0 (kontrolowane poprzez układ NEC’a), jedno FireWire 1394a, jedno eSATA a także widywane dotychczas tylko w konstrukcjach H67 wyjścia wideo – DVI oraz pełnowymiarowe HDMI.

Do chłodzenia Z68A-GD80 wykorzystany został pasywny system chłodzenia. W jego skład wchodzą dwa radiatory (widoczne na powyższym zdjęciu) umieszczone na sekcji zasilania i połączone rurką heat-pipe. Uzupełnieniem chłodzenia płyty jest dużych rozmiarów aluminiowy radiator umieszczony na chipsecie.

Nad najwyżej umieszczonym gniazdem PCI-Express x1 znajduje się sześciopinowe złącze zasilania przeznaczone dla kart graficznych. Jego zadaniem jest dostarczenie dodatkowego napięcia w celu ustabilizowania pracy karty graficznej w momencie jej podkręcania.

Na laminacie MSI umieszczone zostały cztery gniazda pamięci DDR3. W każdym z nich możemy obsadzić moduły o pojemności do 8 GB, co daje maksymalnie 32 GB. Oficjalnie najszybsze obsługiwane zestawy mogą pracować z częstotliwością 2133 MHz.

Obok złącza zasilania widoczne są punkty pomiarowe napięć najważniejszych komponentów umieszczonych na płycie głównej.

Na laminacie oprócz złączy opisanych wyżej znajdziemy trzy złącza będące w stanie obsłużyć karty graficzne w trybach CrossFireX oraz SLI. Dodatkowo są tu również dwa starsze PCI oraz tyle samo PCI-Express x1.

Na dolnej krawędzi laminatu znajdziemy stosowany w droższych produktach MSI zestaw przycisków – Power, Reset a także OC Genie II. O ile działanie dwóch pierwszych jest oczywiste, to możliwości ostatniego na płytach z chipsetami Z68 zostały poszerzone. Po jego wciśnięciu zwiększone zostanie nie tylko taktowanie rdzenia CPU, pamięci DDR3 oraz ich napięcia, ale także podniesiona będzie częstotliwość zintegrowanego z rdzeniem procesora GPU.

Obok przycisków umieszczone zostało podłużne, niebieskie gniazdo z pinami. Dzięki niemu możliwe staje się wyprowadzenie dwóch dodatkowych złączy USB 3.0 na front panel obudowy.

Platforma testowa

Procesor: Intel Core i7-2600K

Karta graficzna: Sapphire Radeon HD 6850 1024MB GDDR5

Dysk twardy: WD Black 640GB SATA 6 Gb/s, 64 MB cache

Pamięci: 2×2 GB Kingston HyperX 2133 MHZ CL9

System operacyjny: Microsoft Windows 7 Professional 64-bit

Poniższe testy zostały przeprowadzone naszą standardową procedurą przeznaczoną dla płyt głównych LGA1155. Sterownik graficzny wykorzystywany w trakcie tego testu był w wersji 11.1 a Windows 7 miał zainstalowany SP1.

PCMark Vantage

Sumaryczny wynik jest niewiele wyższy od tych, uzyskanych na wcześniejszych chipsetach.

Test umieszczonych na płycie głównej pamięci, zgodnie z założeniami, okazał się być swoim wynikiem bardzo zbliżony do tego, który przeprowadziliśmy na P67.

Wydajność nowego chipsetu Intela zarówno w teście TV and Movies jak i Gaming jest o parę procent wyższa niż u poprzedników.

3DMark Vantage

W 3DMarku Vantage różnice są niewielkie natomiast wpływają na niekorzyść graczy. Pomimo zastosowania technologii Lucid Virtu wyniki okazują się być gorsze niż w momencie gdy była ona wyłączona. Należy pamiętać jednak że testy dziś przeprowadzone odbywały się na dość wczesnej wersji sterownika tej aplikacji – pozostaje zatem mieć nadzieję na szybki ich upgrade.

Pobór prądu platformy

Z68 w połączeniu z oprogramowaniem LucidLogix Virtu spisuje się wyśmienicie podczas pracy w środowisku Windows gdy wydajność wydajnej karty graficznej przestaje być potrzebna. Różnica w wyniku nie jest może aż tak duża jak byśmy się spodziewali, natomiast jest to cały czas sterownik we wczesnej wersji.

W momencie rozpoczęciu rozgrywki wartości wracają do normy i utrzymują się na zbliżonym do konkurencji poziomie bez znaczenia czy Virtu jest włączone czy wyłączone.

Cyberlink MediaEspresso 6.5

Różnica pomiędzy konwertowaniem obrazu przy pomocy karty graficznej AMD a tą samą czynnością wykonaną przez procesor Intela to około sześć minut… a wszystko to bez konieczności przepinania kabla wideo.

LucidLogix Virtu

W trakcie testów nowego chipsetu Intela nie mogło obyć się bez sprawdzenia możliwości oprogramowania LucidLogix Virtu, które dołączone zostało do płyty głównej MSI Z68A-GD80.

Rozwiązanie to polega na automatycznym przełączaniu się pomiędzy zintegrowanym z procesorem układem graficznym HD 2000 bądź HD 3000 (w serii „K”), a dedykowaną kartą graficzną Nvidii czy AMD. Takie działanie pozwoli na znaczne obniżenie poboru energii przy małym obciążeniu poprzez wykorzystanie jedynie zintegrowanej karty graficznej. W momencie włączenia aplikacji 3D będzie wykorzystywana będzie umieszczona w złączu PCI-Express karta graficzna. Rozwiązanie to na pierwszy rzut oka może przypominać popularnego Optimusa Nvidii, natomiast w odróżnieniu od niego może być wykorzystywane w komputerach klasy PC.

Lista obsługiwanych programów jest imponująca
Lista obsługiwanych programów jest imponująca…

Oprócz plusów związanych z oszczędzaniem energii poprzez wykorzystanie zintegrowanej karty graficznej Virtu ma jeszcze jedną istotną cechę wpływająca na osiągi naszego komputera. Jak część z Was dobrze pamięta, w momencie wprowadzenia na rynek procesorów z rodziny Sandy Bridge głośno zrobiło się o technologii Quick Sync znacznie poprawiającą szybkość transkodowania. W trakcie pierwszych testów nowych procesorów różnica w szybkości operacji w programie Cyberlink MediaEspresso 6.5 wynosiła aż 70% na korzyść procesora Core i7-2600K względem Radeona HD 6850 wykorzystywanego w naszej procedurze. Niestety przeprowadzenie tego testu wiązało się z koniecznością przełączenia kabla sygnałowego z karty graficznej do wyjścia na płycie głównej oraz zrobienia restartu komputera. Wraz z pojawieniem się chipsetu Z68 oraz oprogramowania Virtu ta niedogodność zniknęła!

Podsumowanie

MSI Z68A-GD80 jest przyzwoitą płytą główną oferującą swoim użytkownikom wszystko to, czego w chwili obecnej mogą potrzebować. Oprócz złączy SATA 6 Gb/s będących obecnie standardem znajdziemy tu między innymi trzy złącza PCI-Express przeznaczone dla kart graficznych dające możliwość zbudowania 3-way SLI albo CrossFireX. Na laminacie umieszczone zostały również przyciski Power oraz Reset tak lubiane przez testerów oraz overclockerów, natomiast obok nich znajduje się OC Genie II umożliwiający automatyczne podkręcenie komponentów naszego komputera.

Na tylnym panelu jest dosłownie wszystko! Dwa złącza USB 3.0, cztery starsze USB 2.0, dwa złącza Ethernetm, eSATA, FireWire oraz optyczne wyjście audio. Są tu również wyjścia wideo dobrze znane z płyt H67 – DVI oraz HDMI. To właśnie dzięki nim będziemy mogli podłączyć komputer do monitora LCD czy też telewizora.

Wraz z pojawieniem się pierwszych płyt głównych na rynek trafia także oprogramowanie firmy LucidLogix o nazwie Virtu. To właśnie dzięki niemu będziemy w stanie zaoszczędzić energię elektryczną w trakcie pracy a także znacząco przyspieszyć konwertowanie obrazu – wszystko to bez konieczności przepinania kabla sygnałowego! Niestety ilość oszczędzonej energii nie jest na tyle znacząca jakbyśmy mogli oczekiwać bowiem karta graficzna nie jest w pełni wyłączana, a jedynie sprowadzana w stan najniższego poboru prądu.

Wraz z nowym chipsetem zaprezentowana została również technologia Intel Smart Respone pozwalająca nam zastosowanie dysku SSD do cachowania danych. Dzięki niej można zaobserwować znaczny wzrost wydajności naszego systemu zainstalowanego na dysku HDD, natomiast jest też jeden problem – cena dysku SSD.

Biorąc pod uwagę iż płyty główne z chipsetem Z68 do najtańszych nie należą (testowana przez nas płyta to wydatek około 800 zł) to zapewne i ich odbiorcy prędzej zdecydują się na zastosowanie szybkiego SSD jako dysku systemowego niż na kupienie małego, niewiele tańszego, jako dysku cachującego.

MSI Z68A-GD80

Rozbudowana płyta główna dla użytkowników z grubszym portfelem. Oferuje możliwość łączenia kart graficznych w 3-way SLI oraz CrossFireX, a także wykorzystanie zintegrowanego z CPU układu graficznego dzięki oprogramowaniu LucidLogix Virtu.

PLUSY:
rozbudowany graficzny EFI BIOS
automatyczny overclocking z poziomu systemu operacyjnego oraz poprzez przycisk OC Genie II
wysoka jakość użytych komponentów
możliwość podłączenia mierników napięć

MINUSY:
Wysoka cena

Produkt do testów dostarczył: MSI Polska
Cena sugerowana:
798 zł