Nowa generacja Intel Atom w komórkach? Są szanse

37% wyższa wydajność, 50% niższe zużycie energii i zupełnie nowe tranzystory... 3D.

Wiadomo, że procesory o nazwie kodowej Silvermont pojawią się w sprzedaży dopiero w 2013 roku i będą wytwarzane w procesie technologicznym 22 nm.

Warto przypomnieć, że zanim Silvermont trafi do sprzedaży, czeka nas jeszcze premiera platformy Atom – Cedar Trail (nazwa kodowa Cedarview). Są to układy, które zastąpią obecnie dostępną generację procesorów i trafią do sprzedaży w drugiej połowie tego roku. W przeciwieństwie do Silvermont, będą jeszcze bazowały na obecnej architekturze – Bonnell, wykorzystywanej od początku serii Intel Atom.

Czego należy się spodziewać po Intel Atom Silvermont? Producent zastosuje bardzo istotną innowację – tranzystory 3D. O co chodzi? To wyjaśni wam poniższy film.

Zalety tego rozwiązania są dosyć istotne. Atomy, które zadebiutują w 2013 roku będą szybsze o 37% od poprzedniej generacji układów, pobierając przy tym 50% mniej energii. Analitycy wspominają także, że same tranzystory 3D pozwolą zaoszczędzić od 10 do 20% energii. Dzięki temu być może Intelowi uda się wejść w segment ultra energooszczędnych procesorów, aby w końcu skutecznie konkurować z układami ARM stosowanymi w smartfonach i tabletach.

Chcesz być na bieżąco z CHIP? Obserwuj nas w Google News