Robot Honda Asimo pierwszy raz w Polsce!

Nie mogło CHIP-a zabraknąć na przedpremierowym, zamkniętym pokazie słynnego humanoidalnego robota. Ale wy też możecie go zobaczyć na żywo!
Z nas dwóch ten po lewej to Asimo. Po raz pierwszy można go spotkać w Polsce!
Z nas dwóch ten po lewej to Asimo. Po raz pierwszy można go spotkać w Polsce!

Wrażenia są niesamowite – Asimo nie tylko płynnie chodzi różnym tempem, ale potrafi też biegać, wchodzić po schodach czy stać na jednej nodze. Podczas pokazu przynosił napoje do stolika, kopał piłkę i tańczył.

Co prawda, w Internecie jest wiele filmów z udziałem Asimo, ale nie można tego porównać z obserwowaniem go na żywo. My mieliśmy szansę stanąć z nim twarzą w twarz (choć właściwie, by spojrzeć mu w oczy, trzeba było przykucnąć) podczas pokazu zorganizowanego tylko dla kilku redakcji w salonie Honda Plaza w Warszawie. Już w najbliższą sobotę (28 maja, w godz. 11 – 20) Asimo będzie występował publicznie podczas Pikniku Naukowego Polskiego Radia w Warszawie (Park Marszałka Rydza-Śmigłego przy ul. Rozbrat), którego partnerem medialnym jest CHIP. Zapraszamy!

Kilka faktów związanych z Asimo:

  • nazwa pochodzi od Advanced Step in Innovative MObility
  • wzrost robota to 130 cm, a waga 54 kg
  • pierwszy chodzący prototyp Honda stworzyła w 1986 roku, wersja nazwana Asimo pojawiła się w 2000 roku
  • maksymalna szybkość podczas biegu to 6 km/godz.
  • Asimo ma 34 stopnie swobody ruchu (człowiek ponad 200)
  • niestety, na razie nie można go kupić (ale warto zacząć już odkładać pieniądze)
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.