Windows 8 na ARM? Intel może spać spokojnie

Aplikacje napisane dla starszych Windows zadziałają również na ARM. Ale bardzo dużym kosztem.

Intel dalej będzie promował Windows, a Windows Intela

Intel dalej będzie promował Windows, a Windows Intela

Windows 8 będzie działał na procesorach o architekturze ARM. Niestety, aplikacje napisane dla standardów x86 and x86_64 oraz Itanium najprawdopodobniej już na nim nie zadziałają, przynajmniej nie w sposób natywny. Innymi słowy, dopóki nie pojawią się aktualizacje owych aplikacji, Windows 8 na ARM powinien być traktowany jako odrębny system, niż ten dla procesorów x86. Tyle że oba te systemy wyglądają identycznie.

Microsoft szykuje pewne rozwiązanie. Nazywa się ono roboczo „tryb Windows 7” i ma działać tak samo, jak „tryb XP” na Windows 7. Oznacza to, że starsze aplikacje będą uruchamiane w maszynie wirtualnej, która będzie niezauważalnie działała w tle. Tak, oznacza to, że mimo wszystko nie będziemy musieli się pozbywać starych aplikacji, używając Windows 8 na ARM. Będą się uruchamiać dokładnie tak samo, jak dotychczas, a w tle, niewidoczna dla oka, będzie działała się „magia”.

Niestety, owa „magia” kosztuje. Maszyna wirtualna wymaga dużo zasobów i zwiększa zapotrzebowanie na moc obliczeniową. Oznacza to więc, że starsze aplikacje w Windows 8 będą działać dużo lepiej na procesorach Intela, niż ARM.

Możliwe, że my i Intel się mylimy, a Microsoft trzyma coś w zanadrzu. Szczerze jednak w to wątpimy.

Chcesz być na bieżąco z CHIP? Obserwuj nas w Google News