BenQ W1100

Projektor DLP o rozdzielczości podstawowej 1920×1080 pikseli (Full HD). Bogaty zestaw złączy, w tym dwa wejścia. Podświetlany pilot zdalnego sterowania. Stosunkowo głośna praca, także w trybie ekonomicznym. Przeciętny współczynnik kontrastu i jasność. Można zaobserwować tzw. efekt tęczy.

Kolejny z wyprodukowanych przez BenQ projektorów DLP przeznaczonych do kina domowego oznaczony symbolem W1100 wyróżnia się parą wbudowanych głośników stereo o mocy 2×10 W. Czasami podobne rzutniki są wyposażone w monofoniczny głośniczek o mocy 2-5 W, który emituje dźwięk o bardzo niskiej jakości. Z drugiej strony prawie wszystkie droższe projektory są w ogóle pozbawione tego elementu, gdyż producenci kierują swoją ofertę do użytkowników mających już lepszy lub gorszy zestaw kina domowego klasy HiFi. Niemniej jednak BenQ uznał, że stereofoniczne głośniki w projektorze mogą się czasem przydać.

Jasność obrazu projektora BenQ W1100 osiąga przeciętną wartość ale konkurencja wcale nie jest lesza

Jasność obrazu projektora BenQ W1100 osiąga przeciętną wartość ale konkurencja wcale nie jest lesza

Nominalna rozdzielczość obrazu wyświetlanego przez W1100 to 1920×1080 (Full HD). Wśród złączy znajdują się m.in. dwa wejścia HDMI, wejście komponentowe, oraz wejście i wyjście D-Sub. Wyposażenie dodatkowe sprowadza się jedynie do kabla D-Sub. W przeciwieństwie do projektorów biznesowych, w tej klasie urządzeń nie dziwi również brak torby do wygodnego przenoszenia projektora, co jest związane z większymi gabarytami i wagą, która w przypadku tego modelu wynosi 3,6 kg. Zasłonka na obiektyw nie za dobrze spełnia swoją funkcję z powodu dużych otworów, przez które może się przedostawać kurz, lecz i tak jest to postęp w porównaniu do poprzednika (W1000), który w ogóle nie był wyposażony w taką ochronę optyki.

Zaprojektowany całkowicie od nowa pilot zdalnego sterowania różni się zdecydowanie od tego, który towarzyszy poprzednim modelom projektorów BenQ. Mimo że dość dobrze leży w dłoni i jest wyraźnie mniejszy, podświetlane na zielono klawisze mają zbyt niski skok, co sprawia, że niewygodnie się je wciska.

Projektor BenQ wyświetla obraz o bardzo wysokim kontraście on/off.

Projektor BenQ wyświetla obraz o bardzo wysokim kontraście on/off.

Przejrzyste menu OSD udostępnia duże możliwości regulacji koloru, m.in. niezależną regulację składowych RGB oraz CMY. Dla każdej składowej RGBCMY można osobno ustawić barwę, nasycenie i wzmocnienie. Dostępne są również subtelne regulacje dotyczące np. koloru skóry. Użytkownik ma do dyspozycji trzy predefiniowane profile obrazu (można zapisać także trzy własne) oraz 5 ustawień temperatury barw. Warto zwrócić uwagę na funkcję PiP (ang.

Picture in Picture — „obraz w obrazie”), która pozwala na jednoczesne wyświetlanie obrazu z dwóch różnych źródeł, np. komputera i odtwarzacza Blu-ray. Średnia zmierzona jasność ma przeciętną wartość i wynosi 687 ANSI lm. To zupełnie wystarczy w nawet nie do końca zaciemnionym pomieszczeniu. Zmierzony współczynnik kontrastu on/off to 1781:1, co można uznać za wysoką wartość w porównaniu z większością modeli konkurencji, natomiast kontrast ANSI jest niski. Równomierność oświetlenia ekran pozostawia sporo do życzenia (wynosi nieco ponad 85%). Czasami można dostrzec tzw. efekt tęczy, występujący tylko w projektorach DLP, lecz w tym przypadku nie jest on zbyt dokuczliwy. Wentylator chłodzący lampę jest dość głośny, nie tylko w trybie normalnym, lecz także w trybie ekonomicznym, co stanowi najpoważniejszą wadę tego modelu. W obu trybach średni poziom hałasu mierzony z odległości 1 m wynosi ok. 37 dB

Model 1100W jak na projektor do kina domowego jest bardzo głośny. To znacząca wada.

Model 1100W jak na projektor do kina domowego jest bardzo głośny. To znacząca wada.

Ten projektor Full HD z wbudowaną parą głośników 2 × 10 W mógłby zająć wyższe pozycję w naszym rankingu, gdyby oferował obraz o wyższym kontraście ANSI (test szachownicy) i pracował trochę ciszej. Mimo tych mankamentów wciąż jest to dobry produkt, którego atrakcyjność na tle konkurencji powinna wzrosnąć, gdy nieco stanieje.

Marek Grzybowski

7
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.