Drukarki laserowe kolorowe

Poniżej wyjaśniamy jak testujemy w laboratorium drukarki laserowe kolorowe.

=

Wykorzystywane podczas testów oprogramowanie:

•Corel Draw 12

•Microsoft Word 2003

Wyliczenie oceny Możliwości (POWER):

Jakość druku (20%)

Ocenie podlega jakość wydruku wzorca zawierającego grafikę wektorową (różnokolorowe cienkie linie, jednolite powierzchnie, itd.), drobne czcionki i zdjęcie. Drugą częścią testu jakości jest wydruk wzorca na stronie A4 i pomiar szerokości marginesów z dokładnością do 0,1 mm.

Szybkość druku (20%)

Przy pomocy stopera mierzymy czas wydruku 10 stronicowego dokumentu tekstowego w odcieniach szarości i w kolorze (w rozdzielczości 600 dpi), dokumentu graficznego w kolorze w najwyższej dostępnej rozdzielczości oraz zdjęcia w formacie TIF również w najwyższej dostępnej rozdzielczości.

Wyposażenie (10%)

Przyznajemy punkty za liczbę, typ (np. zamykana kaseta lub taca) oraz pojemność podajników i odbiorników papieru, możliwość druku dwustronnego, ewentualne czytniki kart pamięci, zestaw złączy do komunikacji z komputerem (w tym karty sieciowe dostępne w standardzie i opcjonalnie). Ocenie podlega również dołączone przez producenta oprogramowanie oraz liczba systemów operacyjnych, dla których są dostępne sterowniki.

Koszty druku (20%)

Obliczamy koszty druku uwzględniając wydajność i cenę tonerów CMYK o najwyższej dostępnej wydajności, wydajność i cenę bębna (bębnów) i innych materiałów eksploatacyjnych oraz wydajność tonerów startowych.

Ergonomia (15%)

Głośność każdej drukarki sprawdzamy w specjalnie do tego celu przystosowanym pomieszczeniu. Umieszczana jest ona w pasywnie chłodzonym komputerze. Przeprowadzamy dwa pomiary – jeden podczas drukowania 5-stronicowego dokumentu graficznego, drugi w trybie gotowości minutę po zakończeniu drukowania. Wyniki podajemy w [dB] oraz [so]. W taj kategorii przyznajemy też punkty za takie elementy jak np.: obecność i podświetlenie wyświetlacza, nierozsypywanie się tonera podczas jego wymiany, możliwość druku z pamięci USB.

Serwis i dokumentacja (5%)

Oceniamy zawartość dokumentacji drukowanej oraz elektronicznej dostarczonej na płycie CD-ROM. Punkty przyznajemy za długość gwarancji oraz za to czy obejmuje ona serwis na miejscu u klienta lub bezpłatną wysyłkę kurierem do punktu serwisowego.

Wyliczenie oceny Opłacalność (ECONO)

Ocena ECONO powstała po podzieleniu noty Możliwości (POWER) podniesionej do kwadratu przez cenę urządzenia, a następnie tak przeskalowana, aby drukarka o najlepszym współczynniku możliwości do ceny otrzymała 100 punktów.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.