Drukarki laserowe wielofunkcyjne cz.b.

Poniżej wyjaśniamy jak testujemy w Laboratorium drukarki laserowe wielofunkcyjne cz.b.

Ocena wyposażenia

Przyznajemy punkty za pojemność podajników i odbiorników papieru, możliwość druku dwustronnego, typ i wielkość wyświetlacza (jeżeli jest obecny), zestaw złączy do komunikacji z komputerem (w tym karty sieciowe), obecność i pojemność podajnika ADF oraz faks (kolorowy lub monochromatyczny). Ocenie podlega również dołączone przez producenta oprogramowanie (w szczególności do OCR) oraz liczba systemów operacyjnych, dla których są dostępne sterowniki.


Ocena dokumentacji i warunków gwarancji

Oceniamy zawartość dokumentacji drukowanej oraz elektronicznej dostarczonej na płycie CD-ROM. Przyznajemy punkty za długość gwarancji oraz za to czy obejmuje ona serwis na miejscu u klienta (ang. on site) lub bezpłatną wysyłkę kurierem do punktu serwisowego (ang. door to door).


Ocena jakości drukowania, skanowania i kopiowania

W tej kategorii punkty przydzielamy za jakość wydruków, kopii oraz skanów. Ocenie podlega jakość wydruku wzorca zawierającego grafikę wektorową (cienkie linie, jednolite powierzchnie, przejścia tonalne) oraz jakość wydruku zdjęcia w formacie TIF. Te same elementy oceniamy w przypadku kopii. Przy wydrukach drugą częścią testu jakości jest wydruk wzorca na stronie A4 i pomiar szerokości marginesów z dokładnością do 0,1 mm. Jakość skanów badamy wykorzystując makra w Photoshopie obliczające zgodność kolorów i poziom szumów (absolutnych i elektronicznych).


Ocena prędkości drukowania, skanowania i kopiowania

Przy pomocy stopera mierzymy czas wydruku 10-stronicowego dokumentu tekstowego w rozdzielczości 600 dpi, dokumentu graficznego w najwyższej dostępnej rozdzielczości oraz zdjęcia w formacie TIF również w najwyższej dostępnej rozdzielczości. Test szybkości kopiowania obejmuje czas kopiowania jednej strony tekstu, grafiki i zdjęcia. Szybkość skanera badamy mierząc czas preskanu, skanowania strony A4 w rozdzielczości 200 dpi oraz skanowania zdjęcia 13×18 cm w rozdzielczości 300 dpi. Jeżeli urządzenie posiada podajnik ADF, mierzymy czas kopiowania 10 stron tekstu oraz czas, w jakim urządzenie je zeskanuje

i zamieni na dokumenty Worda (z wykorzystaniem oprogramowania OCR) oraz PDF (z wykorzystaniem OCR oraz jako obraz – bez OCR).


Ocena kosztów druku

Obliczamy koszty druku uwzględniając wydajność i cenę tonera o najwyższej dostępnej wydajności, wydajność i cenę bębna (jeżeli nie stanowi jednego modułu z tonerem) i innych materiałów eksploatacyjnych (np. pasa transferowego) oraz wydajność tonera startowego.


Ocena ergonomii (w tym głośności)

Głośność każdego urządzenia wielofunkcyjnego mierzymy w specjalnie do tego celu przystosowanym pomieszczeniu. Mikrofon jest umieszczony w odległości 1 m pod kątem 45 stopni. Drukarka jest podłączona do pasywnie chłodzonego komputera. Przeprowadzamy dwa pomiary – jeden podczas drukowania 5-stronicowego dokumentu graficznego, drugi w trybie gotowości minutę po zakończeniu drukowania. Wyniki podajemy w decybelach [dB] i sonach [so]. W taj kategorii przyznajemy też punkty za takie elementy jak np.: obecność i podświetlenie wyświetlacza, nierozsypywanie się tonera podczas jego wymiany, możliwość drukowania z pamięci USB.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.