Google Street View w Polsce – sprzeciwu władz nie ma

Wykryto drobne, w większości formalne uchybienia

Street View w Polsce ma zielone światło

Street View w Polsce ma zielone światło

Wygląda na to, że usługa Google Widok Ulicy w Polsce dostała zielone światło – inspektorzy z GIODO co prawda dopatrzyli się drobnych uchybień prawnych, ale nie powinny one zaważyć na uruchomieniu w naszym kraju bardzo popularnej usługi firmy z Mountain View. Google rozpoczęło fotografowanie pięciu polskich miast, w tym czterech gospodarzy EURO 2012 – Warszawy, Gdańska, Poznania, Wrocławia oraz Krakowa – 16 czerwca 2011 roku, a zdjęcia mają być gotowe do końca tegorocznych wakacji.

GIODO dopatrzyło się między innymi uchybień w procesie wykonywania zdjęć – kierowcy samochodów Google’a, jak również inne osoby przetwarzające zdjęcia, mają dostęp do nieocenzurowanych fotografii, nie posiadając do tego odpowiednich uprawnień. Innym uchybieniem jest brak administratora bezpieczeństwa informacji, którego Google powinno wyznaczyć w myśl ustawy o ochronie danych osobowych.

Inspektor podkreśla jednak, że zakres zbieranych w Polsce danych jest znacznie mniejszy niż w pozostałych krajach europejskich, a uchybienia mają raczej charakter formalny.