iCloud, czyli chmura dla wszystkich. Za darmo!

Apple zapowiada nową usługę przechowywania w chmurze

iChmura od Apple'a

iChmura od Apple’a

Podczas konferencji WWDC 2011, Apple zapowiedziało jeszcze jedną nowość. To iCloud, czyli zupełnie nowa usługa firmy z Cupertino, która pozwoli na przechowywanie danych w chmurze. Dostęp do danych można będzie uzyskać z iPhone’a, iPada, iPoda touch i Maka, ale także z komputerów klasy PC! Dane będzie można wysyłać do „chmury” automatycznie i bezprzewodowo i tak samo odbierać je na wszystkich swoich urządzeniach.

To jednak nie wszystko – gdy na którymkolwiek ze swoich urządzeń zmienisz jakiś plik, zmiany będą widoczne już po chwili na wszystkich pozostałych urządzeniach.

W skład nowej usługi iCloud wchodzą:

  • dawne, choć kompletnie odmienione usługi MobileMe – Kontakty, Kalendarz i Mail.
  • App Store i iBookstore – raz kupiony w nich produkt dostępny będzie dla wszystkich urządzeń, a nie tylko dla tego, z którego dokonany został zakup.
  • automatyczny, codzienny backup danych urządzeń z iOS poprzez WiFi, podczas ładowania urządzenia.
  • 5 GB darmowego miejsca na e-maile, dokumenty i kopie zapasowe w chmurze. Będzie możliwość dokupienia większej ilości miejsca. Zakupiona muzyka, aplikacje, książki i zdjęcia z usługi Photo Stream, nie wliczają się do limitu.
  • usługa automatycznego streamingu wykonywanych przez użytkownika zdjęć na wszystkie urządzenia użytkownika (nawet Apple TV).
  • iTunes w chmurze, czyli możliwość pobrania wcześniej kupionych utworów muzycznych i przesłania ich na wszystkie urządzenia z iOS, a także możliwość kupienia nowych utworów, także dla wszystkich urządzeń.

Dostępność:

Wersja beta usług iCloud jest już dostępna dla członków programów iOS i Mac Developer Program, natomiast dla użytkowników końcowych iCloud dostępne będzie na jesieni 2011 roku.