Lesbijska blogerka z Damaszku to facet ze Szkocji

Lesbijka z Syrii, krytykująca na blogu rządy Baszara Asada, okazała się być... amerykańskim studentem ze Szkocji.
Lesbijka z Damaszku to amerykański student, który ukradł zdjęcia Brytyjce

Lesbijka z Damaszku to amerykański student, który ukradł zdjęcia Brytyjce

Zadziwiające, jak łatwo można poruszyć tysiące osób – wystarczy być lesbijką ze stolicy Syrii i pisać na blogu o reżimie tamtejszego prezydenta, Baszara Asada. Wróć, wystarczy być amerykańskim studentem ze Szkocji, udającym lesbijkę z Damaszku. Okazało się bowiem, że symbolem syryjskiej opozycji nie jest Amina, „lesbijka z Damaszku” (taki tytuł nosi blog), a Tom MacMaster – 40-letni amerykański student mieszkający w Edynburgu. Informacje o tym, że cały blog może być mistyfikacją, zaczęły pojawiać się po rzekomym porwaniu Aminy przez syryjskie władze, gdy do mediów zgłosiła się pewna Brytyjka, której amerykański student ukradł około 200 fotografii z Facebooka i umieszczał je na blogu i profilu Aminy, by uwiarygodnić swoje kłamstwo.

Po przyznaniu się poprzez odpowiedni wpis na blogu, MacMaster utrzymuje jednak, że wszystkie dokonane przez niego wpisy opisują rzeczywistą sytuację w Syrii. Zdania w syryjskiej opozycji są jednak mocno podzielone – znaczna jej część uważa, że przedsięwzięcie MacMastera może zaszkodzić sprawie.

1
Źródło: tvn24
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.