LG Swift (Optimus) Chat C550

LG Swift (Optimus) Chat może się okazać idealnym rozwiązaniem dla tych, którzy szukają telefonu z systemem Android oraz pełną klawiaturą za przystępną cenę. Przyjrzeliśmy się bliżej tej androidowej maszynie do pisania.

Oprócz Samsunga Galaxy 551 na rynku dostępny jest już inny niedrogi smartfon z systemem Android i pełną klawiaturą – LG Swift Chat. Jego wymiary wynoszą 109x59x16 milimetrów, a waga 136 gramów. Dzięki temu, chociaż LG Chat jest rozsuwany, jest on również tak kompaktowy, jak to tylko jest możliwe. Obudowa składa się w większej części z plastyku, a jej błyszczący tył jest szczególnie podatny na zostawiane na nim odcisków palców. Ten smartfon z Androidem obsługiwany jest za pomocą 2,8-calowego, dotykowego ekranu oraz znajdujących się pod nim sensorycznych przycisków, które w teście dobrze reagowały na komendy wprowadzane palcami. Do wprowadzania danych tekstowych w formacie horyzontalnym służy doskonale reagująca, pełnowymiarowa klawiatura, którą w razie potrzeby można łatwo wysunąć z boku, spod wyświetlacza. Dla użytkowników, którzy dużo piszą, jest dostępna czterorzędowa klawiatura QWERTY, wyposażona w wystarczająco duże przyciski i doskonale nadająca się do pisania za pomocą obu kciuków.

Małe ikony, dużo widgetów
Do wykonywania rozmów służą znajdujące się przy dolnej krawędzi obudowy przyciski szybkiego wyboru i odkładanej słuchawki, jednak funkcje te są również dostępne dodatkowo w menu. Naszym zdaniem jest to wyraźny błąd w projekcie urządzenia, ponieważ takie rozwiązanie ogranicza cenną powierzchnię wyświetlacza. Odpowiednio małe ikony i punkty menu są umieszczone na wyświetlaczu tego telefonu wyposażonego w system Android 2.2 i interfejs użytkownika LG Optimus UI. Dzięki pięciu ekranom startowym na dole wyświetlacza są dostępne widgety, aplikacje i wiele fabrycznie zainstalowanch klientów sieci społecznościowych, takich jak Facebook, Xing, StudiVZ i Twitter. Dotykowy ekran obsługujący technologię multitouch sprawnie reagował w teście na wprowadzane dane, a oprócz niskiej rozdzielczości 240×320 pikseli oferuje on dobrą jasność i przyzwoity kontrast.

Szybki i świetny dla biznesmenów
Wydajność tego slidera z Androidem wyposażonego w moduły połączeń WLAN (b/g) i HSDPA (maks. 3,6 Mb/s) jest przyzwoita. Telefon potrzebował średnio mniej niż jedną sekundę na uruchomienie przeglądarki, menu do wysyłania wiadomości tekstowych oraz listy kontaktów. Czasy ładowania stron internetowych w połączeniu WLAN były bardzo krótkie: 2,6 sekundy (strona dla urządzeń przenośnych) i 6,8 sekundy (strona testowa zajmująca 600 Kb). Surfowanie w sieci telefonii komórkowej przebiega znacznie wolniej. Nasz testowa strona CHIP-a została załadowana całkowicie dopiero po około 16 sekundach.

Praktycznym rozwiązaniem jest to, że LG Swift Chat działa także jako hotspot WLAN, z którego mogą korzystać inne urządzenia, a ponadto może być on też wykorzystany jako modem dla notebooka po podłączeniu za pomocą kabla USB (USB tethering). Użytkownicy biznesowi mogą cieszyć się pełną wersją oprogramowania ThinkFree Office, które umożliwia przeglądanie i edycję plików Word, Excel i PowerPoint. Oprogramowanie to nie jest jednak kompatybilne z pakietem Office 2010.

Aparat: 3 Megapiksele bez lampy błyskowej i autofokusa.
Aparat: 3 Megapiksele bez lampy błyskowej i autofokusa.
Aparat nadaje się tylko do sporadycznego użytku

Jeśli chodzi o jakość obrazu, 3-megapikselowy aparat telefonu LG Swift Chat nie ma się czym poszczycić. Nie ma on ani lampy błyskowej LED ani autofokusa. Ujęcia robione przy słabych warunkach oświetleniowych są zatem pełne szumów i niewyraźne. Nawet przy świetle dziennym zdjęcia te mogłyby zawierać więcej kolorów i być bardziej ostre. Telefon nagrywa natomiast bardzo przyzwoite wideo w rozdzielczości 640 x 480 pikseli. LG dodaje do zestawu kartę micro SD o pojemności 2 GB. Kto potrzebuje więcej pamięci, może ją rozszerzyć maksymalnie do 32 GB. Fani muzyki mają do dyspozycji radio, odtwarzacz MP3 oraz słuchawki stereo. Jakość dźwięku pozostawia jednak sporo do życzenia: mało basu i brak predefiniowanych ustawień.

Zdjęcie testowe nr 1
Zdjęcie testowe nr 1
Zdjęcie testowe nr 2
Zdjęcie testowe nr 2
Zdjęcie testowe nr 3
Zdjęcie testowe nr 3

Długi czas pracy na baterii, przyzwoita jakość rozmowy

LG Swift Chat przeszedł test baterii jak burza. Wytrzymał 4,5 godziny ciągłej rozmowy i prawie siedem godzin pracy w Internecie. Jak na ten przedział cenowi wyniki są więcej niż przyzwoite. Całkowity czas ładowania baterii telefonu LG Chat wynosi mniej niż dwie godziny.

Więcej punktów prezentowany telefon zdobył w teście akustyki. Zarówno po stronie sieci stałej, jak i na słuchawkach telefonu rozmówcy słyszeli się dobrze i wyraźnie. Jednak, jak na nasz gust, głośnik mógłby być odrobinę mocniejszy.

Podsumowanie: przystępny cenowo i dobry

LG Swift Chat jest kolejnym alternatywnym telefonem z systemem Android w przedziale cenowym poniżej 800 zł. Szczególnie warto go polecić użytkownikom dużo piszącym i wykorzystującym pakiety biurowe, ponieważ jest wyposażony w pełną, bardzo wygodną klawiaturę oraz kompatybilny z plikami pakietu Office. Jego słabe strony to: mały wyświetlacz, kiepski aparat i zbyt plastykowe wykonanie. Jest on jednak aktualnie dostępny bez umowy za około 700 zł, dlatego można na te minusy przymknąć oko.

Alternatywa

Jeśli szukacie podobnego telefonu z Androidem z pełną klawiaturą za niską cenę, ale zależy Wam na większym wyświetlaczu, polecamy Samsunga Galaxy 551. Ten dotykowy telefon jest wyposażony w klawiaturę QWERTY, 3,2-calowy dotykowy ekran, połączenie WLAN (b/g/n), HSPA, aparat o rozdzielczości 3,2 megapiksela oraz wytrzymałą baterię. Aktualnie ten smartfon z Androidem 2.2 jest dostępny za tą samą przyzwoitą cenę – około 700 zł bez umowy.