Obrazek miał przedstawiać zderzenie galaktyk z naniesionymi telefonami. No ale wyszło, jak wyszło.

Porównanie: Samsung Galaxy S czy Galaxy S II?

Nowość od Samsunga to koszt 1700 zł. Jednak za 700 zł mniej można kupić Galaxy S. Warto zaoszczędzić czy lepiej dopłacić?

Szykujesz się do wymiany telefonu? Jeżeli nie jesteś fanatykiem Apple i zaczniesz przebierać w ofertach z czymś na innym systemie operacyjnym, dosyć szybko możesz dojść do wniosku – Samsung z Androidem. Problem w tym, że producent daje nam wybór. Galaxy S II lub Galaxy S, który wciąż jest dostępny w sprzedaży.

Który lepszy? Oczywiście Galaxy S II. Jest on także o 700 zł droższy od swojego poprzednika. Ten artykuł ma wam pomóc odpowiedzieć na pytanie – czy ową kwotę warto wydać na telefon, czy też lepiej przepuścić na coś zupełnie innego.

Obrazek miał przedstawiać zderzenie galaktyk z naniesionymi telefonami. No ale wyszło, jak wyszło.

Co dostajemy za dodatkową kwotę? Po pierwsze – dużo lepszą wydajność. Nie dość, że o 200 MHz szybszy procesor, to jeszcze dwurdzeniowy. Jest on też wspomagany przez 1 GB, a nie 512 MB pamięci RAM. Kolejna rzecz – większy wyświetlacz o lepszej gęstości subpikseli. Mało? Zatem dorzućmy jeszcze aparat o większej rozdzielczości, który lepiej radzi sobie przy słabszym oświetleniu i ma lampę LED. Na deser można dorzucić bardziej pojemną baterię.

Zdecydowany na Galaxy S II? Świetnie, ale rozważ też opcję Galaxy S. Pieniądze zostają w kieszeni, a ty cieszysz się wciąż jednym z najlepszych smartfonów na rynku. Model i9000 to świetny ekran Super AMOLED, bardzo dobry aparat (wprawdzie bez LED), przyzwoita ilość pamięci RAM i wprawdzie słabsza bateria, ale jak wynika z naszych testów – wcale nie jest źle.

Ekran dotykowy: Super AMOLED, czy Super AMOLED Plus?

Super AMOLED Plus kontra Super AMOLED. Ostrzejszy kontra ostry? Widać, że oba telefony z Androidem oferują świetny obraz z intensywnymi kolorami. Nawet test w laboratorium nie wykazał żadnych istotnych różnic w jakości. Tu decydującym elementem jest raczej wielkość wyświetlacza, ale ów „Plus” w Galaxy S II ma swoje zalety.

Czarna czerń to cecha ekranów AMOLED, dlatego nie widać różnicy w wielkości ekranów.
Samsung Galaxy S2 i9100

W przypadku dotykowego wyświetlacza w modelu S II producent postawił na dużą powierzchnię użytkową o rozmiarach aż 55×93 mm (przekątna 4,27 cala). Rozdzielczość pozostała niezmieniona i wynosi 480×800 pikseli. To wszystko Samsung reklamuje jako „Super AMOLED Plus”. Plus w nazwie ma gwarantować jeszcze lepszą ostrość, jeszcze większy kontrast i jeszcze większy zakres kolorów. Jednak nawet gołym okiem widać różnice w porównaniu z ekranem Super AMOLED pierwszego Galaxy. Wyniki z laboratorium nie wykazały żadnego nadzwyczajnego ulepszenia. Wyniki testu zakresu kolorów, kontrastu i jasności są porównywalnie dobre. A kiedy światło słoneczne pada bezpośrednio na telefon, czytelność ekranu jest raczej umiarkowana.

Samsung Galaxy S i9000

Jasny wyświetlacz dotykowy Samsunga Galaxy S przykuwa uwagę już na pierwszy rzut oka. Wymiary jego to 51×86 mm (przekątna wynosi 4 cale), a wyświetlany obraz jest satysfakcjonujący. Wyświetlacz wykonany w technologii Super AMOLED niecały rok temu zdobył duże uznanie. Również dziś zalicza się on do najostrzejszych wyświetlaczy na rynku komórek. Wyraźne odwzorowanie kolorów z wysokim kontrastem, co docenia się szczególnie robiąc zdjęcia i nagrywając wideo, oraz nasycona czerń to prawdziwe atuty Galaxy S. Rozdzielczość 480×800 pikseli jest odpowiednia. Ale tutaj jest jeden krytyczny punkt: kontrast spada w jasnym otoczeniu. Wyświetlacz jest trochę ciemniejszy od ekranu S2.

Więc gdzie są różnice?

Na jeden piksel wyświetlacza Super AMOLED (stosowany m.in. w Samsung Galaxy S, Samsung Wave) przypada 8 subpikseli, 2 czerwone, 2 niebieskie i zielone – aż 4, ale nieco mniejsze od pozostałych (RGBG). W efekcie obraz na wyświetlaczu jest nieco ziarnisty. Chociaż tego kompletnie nie widać używając telefonu na co dzień, to oglądając wyświetlacz z bardzo bliska da się dostrzec niedociągnięcia. Na przykład biały nie jest do końca biały.

Super AMOLED Plus został pozbawiony tej wady, obecnie jeden piksel składa się aż z 12 subpikseli, czyli wracamy do standardowego RGB – bez większej liczby subpikseli zielonych. Tym sposobem Samsung pozbył się ziarnistości, bowiem liczba subpikseli zwiększyła się z 768 000 aż do 1 152 000. Ponadto znacznie poprawił niedoskonały kolor biały – wcześniej dosyć wyraźnie wpadał w odcienie zielonego/niebieskiego.

Galaxy S II Galaxy S
Technologia: Super AMOLED Plus, 16 milionów kolorów Super AMOLED, 16 milionów kolorów
Wymiary: 55 × 93 mm (przekątna: 4,27 cala) 51 × 86 mm (przekątna: 4 cale)
Rozdzielczość: 480 × 800 pikseli 480 × 800 pikseli
Liczba subpikseli 1 152 000 768 000
Kontrast, odbicie światła (zmierzone): 4,3:1 4,2:1
Jasność w świetle otoczenia (zmierzone): 350 cd/m2 339 cd/m2
Kontrast szachownicy (zmierzony): 225:1 231:1

Interfejs: TouchWiz jest lepszy?

Oba telefony Samsunga z Androidem są wyposażone w TouchWiz – firmowy interfejs Samsunga – ale w różne jego wersje. Daje się to odczuć podczas nawigacji. Rolę odgrywają tu także różne procesory.

TouchWiz zaliczył zmiany. Jest ładniejszy, szybszy, ale nie bardziej funkcjonalny.
Samsung Galaxy S2 i9100

Galaxy S2 ma lepszy procesor: 2-rdzeniowiec, którego taktowanie wynosi 1,2 GHz. Otwieranie menu, przewijanie listy funkcji, reakcje na komendy wprowadzane palcami, zmiana formatu z horyzontalnego na wertykalny itp. Wszystko działa wzorowo. Następna nowość to system Android 2.3.3 (Gingerbread) ze świeżym, prosto spod igły, interfejsem użytkownika TouchWiz 4.0. Poza tym Samsung zintegrował z interfejsem użytkownika rozszerzenia systemu Gingerbread takie jak np. czujunik ruchu (żyroskop). Przykład? Ani zdjęć ani stron internetowych nie powiększa się za pomocą techniki multitouch (aczkolwiek tak też można), lecz przechylając telefon. Trzeba przy tym położyć na wyświetlaczu kciuk i ruszać telefonem do przodu i do tyłu.

Następne rozwiązanie to widgety ekranu startowego, które można zmniejszać i powiększać. Menu główne można, podobnie jak ekrany startowe, uporządkować w dodatkowych folderach.

Samsung Galaxy S i9000

Procesor Galaxy S również działa z częstotliwością 1 GHz, ale ma tylko jeden rdzeń. Jak na taki układ, wcześniejsze wersje Androida (2.2) i TouchWiza (3.0), wydajność telefonu jest zadowalająca. Galaxy S oferuje też sporo możliwości personalizacji. Za to odpowiada także interfejs TouchWiz. Aktualizacja do wersji 4.0 nie jest na razie brana pod uwagę. Pozostaje tylko czekać na to, jakie ulepszenia przyniesie aktualizacja do wersji Android 2.3. Samsung ogłosił, że wkrótce na rynek zostanie wypuszczony nowy firmware modelu Galaxy S przeznaczonego dla wolnego handlu.

TouchWiz 4.0 vs. TouchWiz 3.0. Wskaż trzy różnice. Czas start.
Który interfejs jest lepszy?

Wybór ustawień i obsługa są pierwszorzędne – pod tym względem Galaxy S2 jest zdecydowanie do przodu. Gadżeciarze nie pożałują wydanych pieniędzy. Nas w każdym razie przekonało do siebie podczas testu połączenie Androida i TouchWiza następnej generacji z obecnie najszybszym procesorem na rynku. Kto nie zalicza się do fetyszystów gadżetów, zadowoli się na pewno możliwościami, które oferuje poprzedni Galaxy i dopasuje go do własnych upodobań. Oferowana przez niego wydajność jest bardzo dobra, ale nie znakomita jak w przypadku S2.

Galaxy S II Galaxy S
System operacyjny: Android 2.3.3 Android 2.2.1 (2.3 wkrótce)
Interfejs użytkownika: TouchWiz 4.0 TouchWiz 3.0
Procesor 1,2 GHz, dwa rdzenie 1 GHz, jeden rdzeń

UWAGA: Galaxy S był sprzedawany z systemem Android w wersji 2.1, lub 2.2. Oba systemy działały bardzo wolno. Jedynym słusznym Androidem jest wersja 2.2.1 i późniejsze, dlatego zalecamy aktualizację telefonu. Jak? Wystarczy odezwać się do operatora lub Samsunga, aby dowiedzieć się kiedy takowa zostanie wydana.

Internet: szybko i szybciej

Oba topowe telefony są bardzo szybkie podczas wyszukiwania nowych aplikacji dla Androida oraz zapewniają płynna nawigację w Sieci. Jednak to Galaxy S2 oferuje pewne nowe, praktyczne rozwiązanie.

Samsung Galaxy S2 i9100

Galaxy S2 pobiera dane toeretycznie przez HSPA+ z szybkością 21 megabitów na sekundę, co jest dostępne przede wszystkim w większych miastach. Co ciekawe aż trzy razy sprawniej pracowała przeglądarka w trakcie testu z połączeniem WLAN-n. Ponadto surfowanie na tym dużym, jasnym wyświetlaczu to wyjątkowa przyjemność. Strony wyświetlają się zupełnie tak samo jak na pulpicie komputera stacjonarnego. Copy&Paste, bezstopniowe zoomowanie za pomocą przechylania telefonu w połączeniu z techniką multitouch sprawiają, że surfowanie jest jeszcze wygodniejsze. Inną nowinką jest to, że można także wysyłać żądania wydruku stron bezpośrednio do drukarki, np. przez Bluetooth, jednak musi to być drukarka firmy Samsung. S2 jest również znakomicie przystosowany do WiFi tethering’u, czyli wykorzystania go jako mobilny Access Point.

Samsung Galaxy S i9000

Również Galaxy S nadaje się do użytku jako modem i hotspot. Chociaż ten telefon został zaprojektowany, aby odbierać dane z maksymalną szybkością HSDPA – 7,2 Mb/s, to nasza testowa strona ważąca 600 KB jest wyświetlana w całości w 6,5 sekundy – tyle co na domowym pececie. Wyświetlenie tej samej strony w połączeniu WLAN zajmuje 4 sekundy. Strony powiększa się i pomniejsza wygodnie za pomocą ruchu po przekątnej wykonywanego dwoma palcami. Android w wersji 2.2 obsługuje też strony flashowe, ale funkcja „kopiuj-wklej” nie działa tu najlepiej.

HSDPA, czy HSPA+?

Nowinki takie jak HPSA+ czy zoomowanie za pomocą przechylania sprawiają, że surfowanie telefonem Galaxy S2 jest bez dwóch zdań przyjemniejsze. Ale poprzednik także zapewnia płynne przeglądanie Internetu i wyświetla strony na swoim dotykowym ekranie porównywalnie.

Galaxy S II Galaxy S
Sieci: HSPA+ do 21 Mb/s, HSUPA, UMTS, EDGE HSDPA do 7,2 Mb/s, HSUPA, UMTS, EDGE
WLAN: 802.11n 802.11n
Czas ładowania strony: 2,4 s 4 s
Przeglądarka internetowa: Bezproblemowy Flash, kopiuj/wklej Nie za szybki Flash, problemy z kopiuj/wklej

Multimedia i dodatki: S2 wyraźnie lepszy

Badając jakość opcji rozrywki oferowanych przez najlepsze telefony komórkowe, oddzielamy ziarno od plew. Galaxy S2 odebrał pozycję swojemu poprzednikowi. Jak to się stało? Przeczytacie poniżej.

Samsung Galaxy S2 i9100

Wbudowany aparat o rozdzielczości 8 megapikseli jest wspomagany podczas zdjęć robionych nocą przez lampę LED. Aparat ten oferuje bogate opcje dostosowywania jakości i wystarcza do kręcenia wideo w rozdzielczości Full HD – 1080p. S2 potrafi wysyłać i odbierać zdjęcia przy użyciu modułu Bluetooth, ale też przez Wi-Fi Direct. Jednak ta funkcja działa tylko z innymi telefonami Galaxy S2. Inne sposoby transferu zdjęć to złącze USB obsługujące technologię MHL, za pomocą której można wyświetlać na telewizorze HD. Trzeba jednak mieć odpowiednią przejściówkę.

W komplecie z S2 znajdują się bardzo dobre słuchawki wkładane do uszu, które zapewniają czysty dźwięk. Piosenki na S2 można ściągnąć za darmo lub odpłatnie przez „Music Hub” ze zintegrowanego sklepu muzycznego. Przez „Readers Hub” można ściągnąć ebooki, głównie angielskojęzyczne książki, magazyny i czasopisma. Dla fanów gier jest dostępny nowiutki „Games Hub”. Jednak pewnie jak większość użytkowników telefonu nie będziecie używać Samsungowych Hub’ów, zastępując je rozwiązaniami dostępnymi w Android Market.

Samsung Galaxy S i9000

5-megapikselowy aparat Galaxy S robi równie ostre zdjęcia z ładnymi kolorami. Jednak ujęcia w ciemnych pomieszczeniach nie są możliwe, bo brakuje flesza. Również możliwości optymalizacji jakości zdjęć są w tym aparacie ograniczone. W dodatku raczej blado wypada jakość wideo HD (720p). Ponadto urządzenie ma dobry odtwarzacz muzyki, funkcja radia, zainstalowane gry. Pamięć wewnętrzna jest ograniczona do 8 GB, ale można ją opcjonalnie rozszerzyć za pomocą karty microSD.

Galaxy S II liderem

Wymagającym fanow multimediów opłaca się zainwestować w droższy model Galaxy S2. Ten telefon oferuje zdecydowanie lepsze wyposażenie. Dla zdjęć, wideo i ebooków jest pamięć o pojemności 16 GB, którą można jeszcze rozszerzyć. Zatem, jeżeli aparat to podstawa – nie ma rozwiązania innego od Galaxy S II. Jeżeli nosicie przy sobie inny aparat, Galaxy S będzie wystarczającym wyborem.

Galaxy S II Galaxy S
Aparat: 8 Mpix, flash LED, nagrywanie w 1080p 5 Mpix, nagrywanie w 720p
Drugi aparat: 2 Mpix 0,3 Mpix (VGA)
Radio: tak, z RDS tak, z RDS
Pamięć wewnętrzna: 16 GB 8 GB
Pamięć dodatkowa: microSD do 32 GB microSD do 32 GB

Telefon i organizator: mobilne narzędzie pracy

Kontakty, czatowanie na Facebook-u, poczta elektroniczna, terminarz – obaj konkurenci oferują te same opcje organizowania i kontaktów. Jednak jeśli chodzi o rozmowy, Galaxy S oferuje wyraźniejszy dźwięk.

Samsung Galaxy S2 i9100

Szumy po stronie telefonu, głuchy i odległy dźwięk po stronie sieci stałej – więcej spodziewaliśmy się po wynikach testu jakości dźwięku. Nie odbiło się to jednak na zrozumiałości przekazu po stronie rozmówcy. W trybie głośnomówiącym głośnik denerwująco brzęczał. Ale odkryliśmy też coś pozytywnego – kontakty znajdują się w dobrze zorganizowanej książce adresowej, oraz w grupach – w zależności od tego, co kto potrzebuje. Jeśli przy kontakcie znajduje się jakiś adres, wystarczy kliknąć, aby wyświetlić go w Google Maps. Telefon tej klasy dysponuje oczywiście także kalendarzem z funkcją alarmu, funkcją push mail oraz połączeniem do wymiany danych. Dane można synchronizować albo za pomocą Outlook-a albo swojego konta Google. Obie opcje są dostępne w S2 przez WLAN. Bardzo przypadł nam do gustu Social Hub, który służy do zarządzania wymianą wszystkich wiadomości. Zarówno tych ze skrzynki pocztowej i tych z Facebook-a. Komu te opcje organizowania nie wystarczają, może wyszukać więcej aplikacji napisanych dla Androida. W telefonie jest zainstalowane narzędzie Office służące do przeglądania i edytowania plików Word-a, Excel-a i PowerPoint-a.

Samsung Galaxy S i9000

Galaxy S oferuje te same opcje organizowania, które są w Galaxy S2. Jedynie wygląd listy pól wpisów dla poszczególnych kontaktów wygląda niezbyt wygodnie. W teście akustyki pierwszy Galaxy prawie całkowicie przyćmił następcę. Za równo po stronie telefonu, jak i sieci stałej dźwięk był czysty, a przekaz zrozumiały. Jedynie głośnik okazał się brzęczeć i gubić dźwięk, gdy obaj rozmówcy mówili jednocześnie. Ale tak często dzieje w telefonach komórkowych.

Następca gorszy od poprzednika

Telefon kosztujący 1800 zł powinien zapewnić stuprocentowy komfort podczas prowadzenia rozmowy, ale w tym przypadku Galaxy S okazał się wyraźnie lepszy jeśli chodzi o akustykę. Jeśli chodzi o funkcje organizatora, oba modele oferują wszystko, czego potrzeba. Nawet biznesmeni nie mają na co w tej kwestii narzekać. We wszystkich telefonach z Androidem przeszkadza nam jednak to, że nie da się tworzyć podfolderów, w których by można trzymać systematycznie posegregowaną pocztę.

Obsługa i bateria: wspaniały długodystansowiec

Czy na bogate wyposażenie potrzeba dużo miejsca? Nic podobnego! Galaxy S2 jest uznawany za jeden z najszczuplejszych smartphone’ów na świecie. Jednak moc baterii umieszczonej pod szczupłą obudową nic na tym nie traci. Ba, jest nawet lepiej niż w przypadku Galaxy S.

Samsung Galaxy S2 i9100

Wyświetlacz o przekątnej 4,3 cala musiał spowodować zmiany w rozmiarach obudowy. Jej wielkość to teraz 124 × 66 mm. Poza tym dotykowy ekran, którego grubość według producenta wynosi 2,5 milimetra, nie jest nadmiernie gruby. S2 w najgrubszym miejscu ma 9,4 milimetra, a w najcieńszym – 8,5 milimetra. Doskonała technologia, czapki z głów! Galaxy S2 również mniej waży – tylko 116 gramów. Niektórzy użytkownicy mogą mieć przez to uczucie, że nie jest to telefon najwyższje klasy, ponieważ takie są zazwyczaj dużo cięższe. Żłobkowana pokrywa umieszczonej z tyłu baterii sprawia, że telefon przyjemnie się trzyma, a solidna plastikowa obudowa zasługuje na wysoką ocenę. Wynik testu baterii o pojemności 1650 mAh jest wyśmienity – akumulator w teście wytrzymał siedem godzin surfowania bez przerwy w Internecie w połączeniu WLAN; przy prowadzeniu ciągłej rozmowy na pełnej mocy GSM wyczerpał się dopiero po prawie sześciu godzinach.

Galaxy S II z lewej strony, a z prawej – Galaxy S.
Samsung Galaxy S i9000

Rozmiary obudowy wynoszą 123 × 64 × 12 milimetrów, waga – 118 gramów. Jest trochę grubszy, ale ogólnie wymiary Samsunga Galaxy S z ekranem dotykowym o przekątnej 4 cali nie różnią się zbytnio od nowej wersji tego telefonu. Plastikowe obudowa Galaxy S wygląda mniej elegancko i szybko się brudzi. Na błyszczącej pokrywie łatwo zostawia się odciski palców. O wiele lepsze wrażenie zrobił na nas w test wytrzymałości baterii. Akumulator Galaxy S, którego pojemność jest o 150 mAh mniejsza od pojemności akumulatora S2, wyczerpał się po dobrych pięciu godzinach ciągłego buszowania w Internecie w połączeniu WLAN. Przy ciągłej rozmowie na pełnej mocy nadawczej bateria wytrzymała 6 godzin i 13 minut, czyli około o kwadrans dłużej niż bateria następcy.

Galaxy S II z lewej strony, a z prawej – Galaxy S.
Szybszy telefon dłużej trzyma na baterii

Galaxy S2 jest bez wątpienia szczuplejszy i bardziej elegancki. Samsung lepiej wykorzystał w nim prawie taką samą powierzchnię obudowy. Również tył wygląda lepiej. Samsung Galaxy S, chociaż jest bardzo dobrze wykonany, wygląda jednak bardziej… tandetnie. Jeśli chodzi o akumulator, oba telefony są porównywalne. Ale akumulator nie jest podstawą, żeby przyznać pierwszeństwo któremuś z telefonów.

Galaxy S II Galaxy S
Wymiary: 124 × 66 × 9 mm 123 × 64 × 12 mm
Waga: 116 g 119 g
Bateria: Li-ion 1650 mAh Li-pol 1500 mAh
Czas rozmowy: 5:57 godz. 6:13 godz.
Czas surfowania: 7 godz. 5:10 godz.
Czas ładowania: 3:10 godz. 3:15 godz.

Galaxy S, czy Galaxy S II?

Na początku wyjaśnijmy sobie rzeczy oczywiste. Wybierając Galaxy S już po kilku dniach będziesz żałował, że nie dorzuciłeś gotówki do Galaxy S II. Zyskujesz dużo szybszy hardware – zauważalnie większą wydajność, lepszy ekran i bardzo przyzwoity aparat z lampą flash. Ten sprzęt radzi sobie w nocy znacznie lepiej, niż 5.0 Mpix z Galaxy S. Zwłaszcza w warunkach nocnych i to bez użycia lampy.

Wybierając Galaxy S II po kilku dniach stwierdzisz, że ten lepszy aparat wcale się nie przydaje. Wydajność może i lepsza, ale instalując zmodowane ROM-y z xda developers uzyskasz płynność bardzo zbliżoną do tej, którą standardowo oferuje S II. Ekran? No dobra, widać subpiksele, ale po tygodniu o tym zapomnisz. No, a w kieszeni zostaje 700 zł. Niewiele? Może i tak, ale jeżeli powiem że to ponad 200 piw – sytuacja zmienia się dramatycznie.

Osoby, które używały Galaxy S i przesiadły się na S II twierdzą, że warto kupić nowy telefon. Tu faktycznie absolutnie na nic nie trzeba czekać. Klikasz i działa. Dodatkowy aparat kieszonkowy podczas podróży? Zapomnij, S II sprawdzi się w tej kwestii idealnie. No, chyba że mówimy o fajnej lustrzance. Drogi czytelniku, śmiertelnie bój się jednego – Galaxy S z firmware poniżej 2.2.1. Pozostałych decyzji i tak będziesz trochę żałował.

Miałem Galaxy S, mam Galaxy S II. Jestem szczęśliwy, ale trochę żałuje wydanej kasy.