Projektory biznesowe

Poniżej wyjaśniamy jak testujemy w Laboratorium projektory biznesowe

Ocena wyposażenia i ergonomii

Ocenie podlega liczba i rodzaj złącz audio-wideo i dołączonych kabli, obecność wbudowanych głośników, funkcjonalność pilota zdalnego sterowania. Jeśli chodzi o dokumentację, punkty są przyznawane za jej obszerność i spolszczenie.

Ocena funkcjonalności

Szczegółowej ocenie podlega menu ekranowe (OSD) – wszystkie opcje regulacji obrazu i funkcje takie jak timer prezentacji czy zabezpieczenie hasłem.


Pomiar jakości obrazu

Projektor zostaje umieszczony w takiej odległości od ekranu, żeby obraz miał wielkość 2 m2

, a jego przekątna wynosiła 80″. Pomiar przeprowadza się po wygrzaniu projektora przez co najmniej 30 min. Przy pomocy światłomierza mierzy się jasność bieli na środku obrazu w trybie normalnym i ekonomicznym, jasność czerni w trybie normalnym oraz jasność bieli w 9 punktach obrazu. Na tej podstawie zostaje obliczony kontrast i równomierność oświetlenia ekranu. Mierzony jest pobór mocy w trybie normalnym i ekonomicznym. Przy wykorzystaniu testowych plansz programu DisplayMate 2005 oceniana jest wierność kolorów, ostrość, efekt mory itp. w rozdzielczości podstawowej oraz w rozdzielczościach o jeden stopień niższej i wyższej (np. dla projektora SVGA będą to 640×480 i 1024×768). Podczas odtwarzania filmu na stacjonarnym odtwarzaczu DVD ocenie podlega występowanie smużenia oraz wierność odwzorowania kolorów.

Pomiar głośności

Głośność każdego projektora jest mierzona w specjalnie do tego celu przystosowanym pomieszczeniu. Mikrofon jest umieszczony nad projektorem w odległości 1 m. Źródłem obrazu jest pasywnie chłodzony komputer. Przeprowadza się dwa pomiary – jeden podczas pracy trybie normalnym po półgodzinnym nagrzewaniu, drugi w trybie ekonomicznym, 5 minut po przełączeniu do tego trybu. W obu trybach mierzona jest głośność w decybelach [dB] oraz sonach [so]. Częścią oceny jest również subiektywne odczucie testera, dzięki czemu można wychwycić np. nierównomierną, pulsującą pracę wentylatora, której nie sygnalizuje poziom hałasu podawany w decybelach.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.