Co czwarty wypadek samochodowy powoduje komórka

Rozproszenie uwagi kierowcy przez telefony komórkowe i inne urządzenia elektroniczne to przyczyna 25 procent wypadków samochodowych w Stanach Zjednoczonych.
'Kocham Cię. Wracaj szybko. Odpisz! :*'

‚Kocham Cię. Wracaj szybko. Odpisz! :*’

Badanie zostało przeprowadzone przez stowarzyszenie Governors Highway Safety Association (GHSA), nonprofitową grupę starającą się zwiększyć bezpieczeństwo na drogach. GHSA przeanalizowało ponad 350 prac naukowych opublikowanych od 2000 roku. Wynika z nich, że połowa kierowców przy korzystaniu z gadżetów nie jest w stanie zachować dostatecznej czujności w prowadzeniu samochodu. Wypadki, które są skutkiem takiego rozproszenia uwagi, powodują zarówno niewielkie obrażenia, jak i śmierć. Szczególnie niebezpieczne jest SMS-owanie podczas jazdy.

Z badania wynika też, że w stanach, w których zakazano korzystania z telefonów podczas jazdy, ilość rozmów podczas prowadzenia zmalała na początku o połowę, a potem zaczęła na nowo wzrastać. Nie ma też dowodów na to, by zestawy głośnomówiące zmniejszały ryzyko wypadku. Nie ma również dowodu na to, by zakaz używania telefonów komórkowych wpływał na zmniejszenie ilości wypadków. GHSA sugeruje, by ów zakaz wprowadzić wyłącznie dla świeżych kierowców (w tym zakaz używania zestawu głośnomówiącego). SMS-y powinny być, zdaniem stowarzyszenia, całkowicie zakazane.

3
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.