Dziś 30. urodziny systemu MS-DOS!

Od tego zaczynała firma Microsoft, nawet nie śniąc o graficznym interfejsie, który lata później pojawił się w Windows.

MS-DOS 1.19

MS-DOS 1.19

Quick and Dirty Operating System został kupiony przez Microsoft za 50 tysięcy dolarów, po tym, jak wcześniej wykupił na niego licencję za kolejnych 25 tysięc. Seattle Computer Products zachowało prawa do wykorzystywania tego system na swoich komputerach, ale jego produkty szybko odeszły w zapomnienie. Stało się tak dzięki umowie Microsoftu z IBM-em. MS-DOS stał się głównym systemem operacyjnym dla pierwszych IBM PC.

MS-DOS miał wielu konkurentów, ale żaden nie zdobył uznania na rynku. Nawet po premierze pierwszego Windows w 1985 roku, MS-DOS był wciąż rozwijany i uaktualniany. Dopiero premiera Windows 95 zwiastowała początek końca tej epoki, głównie za sprawą gier wideo, którym poprzednie wersje Windows bardziej przeszkadzały, niż pomagały.

Ostatnią wydaną wersją MS-DOS-a jest 6.22 z 1994 roku. System ten co prawda doczekał się wersji 7 i 8, ale były one wyłącznie środowiskiem uruchomieniowym dla systemów Windows 98 i Me. To właśnie ten drugi system raz na zawsze zakończył erę tego systemu. Wspomnień czar…