Dziś 30. urodziny systemu MS-DOS!

Dokładnie trzydzieści lat temu Microsoft wkroczył na rynek systemów operacyjnych ze "swoim" MS-DOS-em. To właśnie tego dnia gigant kupił prawa do systemu operacyjnego QDOS od Seattle Computer Products.
MS-DOS 1.19

MS-DOS 1.19

Quick and Dirty Operating System został kupiony przez Microsoft za 50 tysięcy dolarów, po tym, jak wcześniej wykupił na niego licencję za kolejnych 25 tysięc. Seattle Computer Products zachowało prawa do wykorzystywania tego system na swoich komputerach, ale jego produkty szybko odeszły w zapomnienie. Stało się tak dzięki umowie Microsoftu z IBM-em. MS-DOS stał się głównym systemem operacyjnym dla pierwszych IBM PC.

MS-DOS miał wielu konkurentów, ale żaden nie zdobył uznania na rynku. Nawet po premierze pierwszego Windows w 1985 roku, MS-DOS był wciąż rozwijany i uaktualniany. Dopiero premiera Windows 95 zwiastowała początek końca tej epoki, głównie za sprawą gier wideo, którym poprzednie wersje Windows bardziej przeszkadzały, niż pomagały.

Ostatnią wydaną wersją MS-DOS-a jest 6.22 z 1994 roku. System ten co prawda doczekał się wersji 7 i 8, ale były one wyłącznie środowiskiem uruchomieniowym dla systemów Windows 98 i Me. To właśnie ten drugi system raz na zawsze zakończył erę tego systemu. Wspomnień czar…

0
Źródło: reghardware
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.