Intel prezentuje system wideokonferencji przyszłości

Co zrobić, aby w przyszłości współpracować w prostszy a zarazem bardziej efektywny sposób? Odpowiedzi na to pytanie poszukują badacze z Intel Labs. Na konferencji Research @ Intel 2011 zaprezentowali oprogramowanie, które upraszcza sposób prowadzenia wideokonferencji i czyni je bardziej spontanicznymi.
Osoba, która nie zwraca uwagi na kamerę jest rozmyta (z lewej). Obrazek z prawej pokazuje kluczowy dla działania systemu przekaz ukryty w głębi transmisji wideo

Dla firm, których pracownicy rozsiani są w różnych lokalizacjach, wideokonferencje są idealnym narzędziem pracy, oszczędzającym czas i redukującym koszty podróży. Współczesne systemy konferencyjne wymagają jednak każdorazowego ustanowienia połączenia wideo pomiędzy uczestnikami, co czyni je uciążliwymi w obsłudze. Naukowcy z Intel Labs znaleźli sposób, aby konwersacje wideo były bardziej spontaniczne i łatwiejsze w nawiązywaniu. Pomysł jest prosty: wideokonferencja jest ustanawiana w momencie, w którym jej uczestnicy spojrzą w kamerę. Natomiast jeśli któryś z uczestników zignoruje kamerę, obraz w niej rozmywa się, dźwięk jest przerywany, a wideokonferencja jest wówczas pauzowana lub kończona.

Intel dążył do wykorzystania standardów branżowych w projekcie wideokonferencji przyszłości. Oprogramowanie do obsługi takich wideokonferencji nie wymaga więc kalibracji kamery i wykorzystuje istniejące standardy wideo, a ponadto współpracuje z obecnymi kamerami i systemami operacyjnymi.

3
Źródło: Intel
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.