Problemy z Photoshopem, Flashem i innymi na OSX Lion

Czyżby obie firmy poszły na najgłupszą w historii IT wojnę?

'Precz!'

’Precz!’

Apple wykonało kolejny krok by przegonić Adobe z platformy Mac. W Internecie możecie przeczytać, że Lion wyłączył obsługę akceleracji sprzętowej we Flashu. Nie jest to prawdą. To znana usterka dotycząca obsługi YouTube’a i jest znana Adobe już od jakiegoś czasu. To, że Lion od teraz zaczyna pracować niestabilnie z powodu Flash Playera, to już inna sprawa. Na naszym Macbooku z Lionem nie odnotowaliśmy problemów, ale w Internecie pełno jest skarg na zawieszanie się systemu, podczas gdy Snow Leopard takich problemów nie miał i byle wtyczka do przeglądarki nie zawieszała systemu.

To, co jednak szokuje, to problemy z innymi, topowymi aplikacjami Adobe. Pojawiają się problemy z takimi programami, jak Acrobat, Dreamweaver, Fireworks, Flash Builder, Flash Catalyst, Illustrator, Lightroom, Photoshop i Premiere Pro. Niektóre programy nie działają w ogóle (Flash Builder, Catalyst), inne z problemami. Adobe zapowiedziało, że nie będzie ich łatać, skoro Apple z premedytacją zrywa kompatybilność.

To, co szczególnie boli, to problemy z Photoshopem i Illustratorem, w tym w najnowszej wersji CS5. Problemy występują również w Lightroomie, zwłaszcza z aparatami marki Nikon. Problem jest również z czytnikiem Adobe Reader. Safari 5.1 otwiera natywnie PDF-y i nienajlepiej współpracuje z oficjalnym oprogramowaniem Adobe.

Nie wątpimy, że część problemów zostanie rozwiązana. Ale pamiętamy jeszcze czasy, kiedy to Apple ściśle współpracował z Adobe przy okazji premier kolejnych OSX-ów.