Tego nie możesz przegapić! Przegląd najciekawszych informacji mijającego tygodnia [25.07 – 29.07]

Przegląd tygodnia - najciekawsze informacje i artykuły z naszego portalu zebrane w jednym miejscu.

Dziura w programie pozwala zhakować baterie w Makach

Usterkę odkrył specjalista ds. bezpieczeństwa, Charlie Miller. Ustalił on, że w komputerach z linii Macbook, Macbook Pro i Macbook Air można przejąć kontrolę nad mikrokontrolerami baterii i w efekcie zniszczyć komputer. Wszystko to dzięki ukrytym hasłom w jednej z aktualizacji oprogramowania z 2009 roku.

Millerowi udało się jak dotąd wykorzystać tę usterkę by unieruchomić siedem baterii. Ostrzega jednak, że cyberprzestępca może zdziałać dużo więcej. Dla przykładu, można zakłócić pracę czujnika temperatury, doprowadzając do zaprószenia ognia i eksplozji. Dodał jednak, że sam nie odważył się na taką próbę, bo „nie był entuzjastycznie nastawiony do powodowania eksplozji we własnym domu”.

Desktopowy „potwór” dla zamożnych graczy

Ascetyczne wzornictwo ekskluzywnej obudowy Lina-Li A71 sprawia, że zestaw wygląda jak słynny tajemniczy Monolit z filmu „2001: Odyseja kosmiczna”. Dynamikę w obsłudze najbardziej wymagających gier zapewnia – poza mocnym układem Intela – płyta główna MSI P67 GD80 (B3). Dużą część pracy biorą na siebie dwie bliźniacze karty graficzne: GeForce GTX590 w SLI. Wydajnej parze towarzyszy pamięć operacyjna DDR3 (1866 MHz) o pojemności 16 GB. Konfigurację uzupełniają dwa szybkie dyski SSD (OCZ Vertex 3 pracujące w RAID 0 o transferach ponad 1GB/s), które mogą pomieścić w sumie 240 GB. Dużą część danych można przechowywać na 2-terabajtowym dysku twardym Western Digital. Użytkownik będzie też zadowolony z napędu BluRay, markowego zasilacza Silvertsone 1500 W i wodnego chłodzenia EK WB dla procesora i grafik.

Uwaga – złośliwy trojan blokuje dostęp do Windows

Konie trojańskie, oznaczane przez laboratorium antywirusowe firmy ESET jako LockScreen, zaraz po zagnieżdżeniu się w systemie tworzą w rejestrze wpisy, dzięki którym mogą blokować aktywność użytkownika i uruchamiać się każdorazowo przy starcie Windowsa. Dodatkowo, niektóre wersje LockScreena usuwają wybrane pliki systemowe lub ukrywają pasek zadań. Najbardziej dotkliwym dla użytkownika skutkiem aktywności zagrożenia jest wyświetlanie okna, które blokuje dostęp do systemu operacyjnego, a przez to uniemożliwia korzystanie z komputera. Okno to zawiera informację, zwykle w języku rosyjskim, która poucza ofiarę LockScreena, że jedynym sposobem na odblokowania komputera jest podanie specjalnego klucza.

Diablo 3 będzie jednak naprawdę trudne

Głos w tej sprawie zabrał niejaki Bashiok, jeden ze specjalistów do spraw kontaktów ze światową społecznością Graczy. Odpowiedział on serwisowi Diablo Incgamers na szereg pytań, w tym kilku dotyczących samej rozgrywki i jej poziomu trudności. Bashiok zarzeka się, że tworzona przez Blizzard gra będzie naprawdę trudna i złożona. Manager do spraw społeczności przestrzega także, aby nie oceniać całości po samej prezentacji jaką mogliśmy oglądnąć na targach E3, która z wiadomych rzeczy była przygotowywana z myślą o widowiskowości nie koniecznie pokazuje rzeczywistą rozgrywkę. Zresztą rzeczywiście nieco trudno jest oceniać rozbudowanego RPG po kilkunastu minutach zabawy na jednym poziomie.

Tajemnica świetnej sprzedaży Androida rozwikłana

Poziom zwrotów niektórych smartfonów z Androidem sięga nawet 40 procent. W porównaniu z telefonem Apple’a jest to ogromny procent zwrotów. W 2010 roku, kiedy iPhone 4 miał najwieksze problemy z gubieniem zasięgu, poziom zwrotów w krytycznym momencie wyniósł… zaledwie 1,7 procent. W świetle tych informacji, przestaje nas dziwić fakt, że Android w tej chwili kontroluje przeszło 50 procent globalnego rynku smartfonów, podczas gdy iOS zadowolić się musi jedynie ok. 30 procentami (dane firmy Millennial Media za kwiecień 2011 roku). Gdyby bowiem w statystykach uwzględnić poziom zwrotów urządzeń z tymi systemami, układ sił mógłby przedstawiać się zgoła odmiennie.

Podróże w czasie niemożliwe. Twój dziadek może spać spokojnie.

Naukowcy z Hongkongu udowodnili, że nawet pojedyncze fotony zachowują się zgodnie z teorią Einsteina i nie są w stanie przekroczyć prędkości światła. Koniec z marzeniami o podróży w czasie: praw rządzących czasoprzestrzenią nie da się złamać. Nadzieja pojawiła się dziesięć lat temu, kiedy wykryto nadświetlną propagację pulsów optycznych w specyficznym ośrodku. Później okazała się efektem optycznym, ale wzbudziła nadzieję na to, że pojedynczy foton może przekroczyć prędkość światła i w myśl teorii Einsteina, wywołać skutek przed jego przyczyną.

Asus wprowadza bezgłośne karty graficzne

ASUS wprowadza kolejną edycję wielokrotnie nagradzanego chłodzenia ASUS DirectCU. Tym razem jest to bezwiatrakowe, pasywne rozwiązanie chłodzące ASUS DirectCU Silent, które zostało zbudowane tak, by bez hałasu skutecznie odprowadzać ciepło. Miedziane przewody cieplne stykają się z procesorem graficznym, zapewniając doskonałe chłodzenie. Dzięki technologii Unplugged karta graficzna nie wymaga dodatkowego zasilania, dzięki czemu stanowi doskonały wybór, a ASUS Voltage Tweak poprzez program Smart Doctor – o 50% zwiększa szybkość, wydajność grafiki.

30. urodziny systemu MS-OS!

Quick and Dirty Operating System został kupiony przez Microsoft za 50 tysięcy dolarów, po tym, jak wcześniej wykupił na niego licencję za kolejnych 25 tysięc. Seattle Computer Products zachowało prawa do wykorzystywania tego system na swoich komputerach, ale jego produkty szybko odeszły w zapomnienie. Stało się tak dzięki umowie Microsoftu z IBM-em. MS-DOS stał się głównym systemem operacyjnym dla pierwszych IBM PC. MS-DOS miał wielu konkurentów, ale żaden nie zdobył uznania na rynku. Nawet po premierze pierwszego Windows w 1985 roku, MS-DOS był wciąż rozwijany i uaktualniany. Dopiero premiera Windows 95 zwiastowała początek końca tej epoki, głównie za sprawą gier wideo, którym poprzednie wersje Windows bardziej przeszkadzały, niż pomagały.

Brazylijska pani prezydent wykorzystana przez hakerów

PandaLabs, laboratorium systemów zabezpieczających firmy Panda Security, wykryło nowego trojana bankowego Nabload.DUF, do którego rozprzestrzenienia wykorzystywane są przypuszczalnie poufne informacje pozyskane z osobistego komputera prezydent Brazylii, Dilmy Rouseff. Trojan podaje, iż zapewni użytkownikom dostęp do osobistych zdjęć i konta mailowego pierwszej pani prezydent w Brazylii. Trojany te, wykorzystując najnowsze wiadomości, kontrowersyjne tematy lub filmiki wideo ze znanymi osobami, stosują socjotechniki, aby skłonić użytkowników do kliknięcia na złośliwe linki lub wczytania z sieci szkodliwego oprogramowania. Złośliwe linki są zazwyczaj rozpowszechniane w formie spamowych emaili lub umieszczane na forach i portalach społecznościowych.

Bitwa na ekrany: Galaxy Tab 10.1 pokonuje iPada 2

Laboranci serwisu DisplayMate porównali jakość wyświetlacza w tablecie Apple’a z popularnymi urządzeniami z Androidem – Samsung Galaxy Tab 10.1, Motorola XOOM, Acer Iconia Tab A500 oraz Asus Eee Pad Transformer. W testach pod uwagę wzięto jakość odwzorowania i nasycenie kolorów, kąty widzenia, jasność i kontrast, poziom odbijanego światła, pobór mocy przy podświetleniu oraz inwazyjność ekranu na długość działania tabletu na baterii.

Microsoft „ukradł” Skype’a, jak twierdzi analityk

Znaczący inwestor venture capital i współzałożyciel firmy, która niegdyś była właścicielem Skype’a twierdzi, że Microsoft „ukradł” Skype’a, płacąc dużo mniej, niż ów komunikator jest wart. Ów inwestor to Roger McNamee, założyciel Elevation Partners.

Microsoft planuje zintegrować Skype’a ze swoim produktami, w tym z Xboksem 360, Kinetkem i Windows Phone. Oprócz tego Skype napędza wideorozmowy na Facebooku. Microsoft zapewnił, że będzie dalej rozwijał Skype’a na inne platformy, w tym na OSX i Linuksa.

iPhone „lite” na zdjęciu?

Zdjęcie pochodzi z wietnamskiej witryny Tinhte, tej samej, która jako pierwsza opublikowała zdjęcie białego iPhone’a 4 przed jego premierą i które okazało się autentyczne.

Smartfon na zdjęciu, jeśli chodzi o rozmiar, przypomina iPhone’a 4. Nie ma jednak szklanej obudowy, zamiast niej widać materiał przypominający przeźroczysty plastik, sklejony w całość przez metalową obwódkę. Plastikowy iPhone byłby niewątpliwie tańszy od szklanego, i niewykluczone, że ta odmiana mogłaby być oferowana nawet za symboliczną złotówkę wraz z dwuletnią umową z operatorem.

Odparto jeden z największych ataków DDoS w historii

Prolexic Technologies pochwaliło się powstrzymaniem największego w historii, wedle ich informacji, ataku typu DDoS, biorąc pod uwagę ilość wysyłanych pakietów na sekundę. Atak był wymierzony w azjatycką firmę zajmującą się e-handlem. Podczas „oblężenia” wykryto olbrzymią ilość „floodów” typu TCP SYN i ICMP, które są wykorzystywane przy atakach DDoS. Naliczono 25 milionów pakietów na sekundę, dużo więcej, niż większość urządzeń sieciowych może wytrzymać. Dla porównania, wysokowydajne rutery brzegoweg mogą przekazywać około 70 tysięcy pakietów na sekundę. Botnet, który zaatakował ową azjatycką firmę, składał się, szacunkowo, z 176 tysięcy zdalnie sterowanych komputerów. Typowe botnety to 5 000-10 000 maszyn.

Sądowy spór o Wiedźmina 2 rozpoczęty

Sąd uznał, że z powodu niezapłacenia wynagrodzenia, CD Projekt RED nie może wypowiedzieć umowy z Namco Bandai Partners, francuską spółką należącą do japońskiego Namco Bandai. Dodatkowo sąd zobowiązał CD Projekt RED do powstrzymania firmy THQ, będącej na podstawie oddzielnej umowy dystrybucyjnej zachodnioeuropejskim wydawcą gry „Witcher 2: Assassins of Kings” na platformę Xbox 360, od prowadzenia działań dystrybucyjnych i promocyjnych gry do czasu rozstrzygnięcia sporu między CD Projekt RED a Namco. Z informacji zawartych w treści postanowienia wynika, iż rozprawa dotycząca istoty sporu między stronami wyznaczona została na 27 września 2011 roku.