Trzymaj kciuki za Polaków!

Cztery polskie zespoły oraz jednoosobowa drużyna do zadań specjalnych reprezentują Polskę podczas finałów Imagine Cup 2011

Finały Imagine Cup 2011 rozpoczęły się 8.07.2011 od ceremonii otwarcia, podczas której zebrani z całego świata finaliści mogli zobaczyć na własne oczy i posłuchać opowieści dyrektora generalnego Microsoftu, Steve’a Ballmera – który nie tylko błyskawicznie rozruszał publiczność własną charyzmą, ale również uzupełnił wypowiedzi mocnym słowem i prezentami. W tegorocznym konkursie technologicznym Imagine Cup wzięło udział: 358 000 zarejestrowanych studentów z 183 państw. W siedmiu kategoriach konkursowych do światowych finałów dotarło 424 studentów z 73 krajów. Polskę reprezentuje aż 14 studentów (wśród nich: dwie studentki). Bierzemy udział w 5 kategoriach konkursowych (Projektowanie oprogramowania, Projektowanie systemów wbudowanych, Interoperability Challenge, Projektowanie Gier Web, IT Challenge).

Polska reprezentacji, jury i polski oddział Microsoftu

Polska reprezentacji, jury i polski oddział Microsoftu

Za Polaków kciuki należy trzymać podczas prezentacji projektów które odbędą się w sobotę i niedzielę. W sobotę Cellador zaprezentuje The Book of Elm o godzinie 17:15 (11:15 w Nowym Jorku), WCY_Team pokaże COP4CE o godzinie 22:10 (16:10 w Nowym Jorku), a CodeRaiders opowiedzą o LifeCircle+ o 23:50 (17:50 w Nowym Jorku). W niedzielę (10.07) o godzinie 22:00 (16:00 w Nowym Jorku) DemosceneSpirit podzieli się z komisją swoim rozwiązaniem nazwanym Trident .

Dla przypomnienia, polscy finaliści przywieźli ze sobą do Nowego Jorku:

W najważniejszej kategorii konkursowej zespół CodeRaiders z Łodzi prezentuje projekt LifeCircle+ który jest nowoczesnym systemem wspomagającym i promująym krwiodawstwo. Podstawowy cel LifeCircle+ to zapewnienie odpowiedniej liczby jednostek krwi o właściwej grupie, koniecznej podczas zdarzeń losowych (np. wypadków) oraz zredukowanie niedoborów krwi w punktach krwiodawstwa. Temu celowi ma służyć zarówno serwis internetowy http://lifecircle.pl/, aplikacja na smartfony, która umożliwia lokalizowanie i informowanie krwiodawców o zapotrzebowaniu na ich krew, jak i serwis społecznościowy – strona fanów na Facebooku – http://www.facebook.com/LifeCirclePlus.

Polacy będą konkurowali z 66 innymi projektami w kategorii Projektowanie oprogramowania (Software Design). Wśród projektów zespołów z innych państw znalazły się m.in.: interaktywna tablica z Wenezueli, ekologiczne MiGi z Wietnamu, promujące przekazywanie innym niepotrzebnych przedmiotów, Note-Taker z USA, wspomagający proces tworzenia notatek przez osoby z wadami wzroku, brytyjski Project OVE, ułatwiajacy wymianę informacji o dostępności wolontariuszy… i dziesiątki innych wcielonych w życie pomysłów, których cały wykaz znajduje się na stronie http://www.imaginecup.com/competitions/software.

COP4CE

– system i terminal do zadań specjalnych (opracowany przez zespół WCY_TEAM z Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie), umożliwiający zdalne przekazywanie materiałów operacyjnych służbom policyjnym i ratowniczym. Urządzenie zostało zaprojektowane w taki sposób, by osoby niepowołane nie mogły odczytać z niego poufnych informacji. Terminal komunikuje się na bieżąco z serwerem przekazując zaktualizowane informacje. Projekt COP4CE walczy o podium w kategorii Projektowanie systemów wbudowanych (Embeded Development). W materiałach prasowych w sekcji inspiracja możemy przeczytać mrożącą krew w żyłach opowieść o kradzieży biżuterii na rynku Starego Miasta w Warszawie. Brrr, pozostaje więc albo nie pokazywać się w turystycznych regionach stolicy, albo wyposażyć służby miejskie w sprzęt, który pozwoliłby im reagować równie szybko jak Strażnik Teksasu, który to swoją drogą wszystko potrafił załatwić z półobrotu.

Trident

to system zaprojektowany przez zespół Demoscene Spirit, złożony z trzech współpracujących ze sobą modułów. Pierwszy – eLevee odpowiada za nadzór wałów powodziowych, wykorzystując do tego celu sondy wilgotności gleby DeltaTPR2, drugi – Trident Parallel Simulations – pozwala symulować i prognozować klęski powodziowe na bazie map wysokości NASA SRTM. Ostatni – PeoplesQuest – to moduł społecznościowy, ułatwiający nawiązywanie kontaktów pomiędzy poszkodowanymi, wolontariuszami i oragnizacjami charytatywnymi.

Pomysł zespołu DemosceneSpirit z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu na promocję swojego projektu w kategorii People’s Choice przebija na razie pozostałych uczestników Imagine Cup. Wyobraźcie sobie, że Marek Banaszak rozętał takie oto zamieszanie – jeśli zespół wygra w kategorii nagrody publiczności, całą wygraną kwotę, czyli 10 000 dolarów – Demoscene Spirit przekaże na rzecz Polskiej Akcji Humanitarnej. Info o tym pomyśle na samopromocję połączoną z pomocą humanitarną można znaleźć m.in. na stronie http://pokazywarka.pl/10000dolarowdlapajacyka/ i zaplanowane jako wydarzenie w serwisie Facebook – http://www.facebook.com/event.php?eid=189874007733382. To się nazywa marketing!

Oczywiście wybór pozostaję w gestii publiczności (czyli naszej), a najłatwiej oddać swój głos na stronie http://www.imaginecup.com/worldwide-finals/peoples-choice-award/, do głosowania zachęca Eva Longoria, która ma też wręczyć nagrodę. A głosy można oddawać do godziny 22:00, 12 lipca 2011.

Księga Elma – The Book of Elm

– to projekt zespołu Celladoor z Poznania, w którym dzieciaki (lub niezbyt dorośli dorośli) mogą za pomocą przedmiotów rzucających cień na scenę widoczną na ekranie (kontury przedmiotu obserwuje kamera) wpływać na wydarzenia rozgrywające się w interaktywnej Księdze Elma. Zespół Cellador wziął na warsztat to co najważniejsze – promowanie cztania książek już od najmłodszych lat (wiadomo, żeby skorupka nasiąkła i z wiekiem wchłaniała nie tylko papkę z TV). Czytaj 20 minut dziennie to brzmi dumnie! Interaktywna książka, w warstwie fabularnej, ma również za zadanie uczyć troski o środowisko – zadaniem głównego bohatera Księgi Elma jest naprawianie tego, co człowiekowi udało się popsuć. Zamiast bezwiednie dawać się wrabiać w zakupy reklamom, Elm nauczy nas przetwarzać, ponownie używać i redukować zużycie przedmiotów oraz surowców. Księgę Elma można wydrukować i potraktować jako kolorowankę. I choć nie będzie to ekologiczne, pewnie i tak taniej wyjdzie dać naszemu dziecku książkę i kredki, niż pozowlić mu użyć kredek na ścianach. The Book of Elm reprezentuje Polskę w kategorii Projektowanie gier (Web) – Game Design Web Silverlight.

Błażej Matuszyk

jest naszą polską gwiazdą w kategorii IT Challenge (Technologie informatyczne). Czyli jest specem w dziedzinie konfigurowania i wdrażania oprogramowania. Podczas finałów będzie spędzał czas przed wirtualnym pulpitem serwera i wykonywał z góry zadane operacje, szukając najlepszej i najmniej czasochłonnej drogi do celu. I oby ścieżka dostępu była szeroka i pozbawiona wybojów, jak autostrady (niekoniecznie Polskie). Jak sam mówi: „Nie wygrasz, jeśli nie spróbujesz”. Życzymy więc: próbuj i wygrywaj!

W ten sposób Steve Ballmer powitał zespoły uczestniczące w finałach Imagine Cup 2011:

Zasłyszane podczas ceremoni otwarcia Imagine Cup 2011:

„Dzisiejsza ceremonia otwarcia Imagine Cup 2011 rozpoczyna celebrację Waszych osiągnięć, innowacyjnych pomysłów i ciężkiej pracy. Pragnę być pierwszą osobą, która pogratuluje każdemu z Was z osobna. Bez względu na to, jaki będzie wynik, wszyscy jesteście wygrani „

przywitał gości zebranych w nowojorskim David H. Koch Theatre Jon Perera .

O studentach biorących udział w ImagineCup 2011:

„Kiedy widzicie problem nie przechodzicie obok niego obojętnie.”

„Wykorzystajcie każdą okazję, żeby się uczyć.”

„Należy mieć pasję do rozwiązywania problemów.”

„Praca domowa dla studentów: uratować planetę.”

2
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.