AMD rośnie w siłę, Intel wciąż poza zasięgiem

IDC opublikowało swoje statystyki, dotyczące udziału w rynku procesorów za drugi kwartał 2011 roku - Intel wciąż jest liderem, ale AMD zyskuje z każdym dniem.
AMD zyskuje, ale Intel wciąż niekwesionowym liderem! (fot. razorprices.com)

AMD zyskuje, ale Intel wciąż niekwesionowym liderem! (fot. razorprices.com)

Firma analityczna IDC opublikowała raport dotyczący rynku procesorów w drugim kwartale 2011 roku. Zarówno Intel, jak i AMD wydały w niedawnym czasie nowe platformy – odpowiednio Sandy Bridge oraz Fusion, złożone z procesorów ze zintegrowanymi procesorami graficznymi. Jak twierdzi IDC, tego typu procesory, to już 60 procent całkowitego rynku CPU.

W drugim kwartale 2011 roku, udział Intela w całym rynku procesorów wyniósł 79,3 procent (spadek o 1,5% w stosunku do Q1), natomiast AMD kontroluje aktualnie 20,4 procent rynku (wzrost o 1,5%). VIA Technologies zajmuje trzecie z wynikiem w granicach błędu statystycznego (0,3 procent).

IDC podzieliło rynek procesorów na trzy segmenty. W segmencie mobilnych procesorów dla komputerów klasy PC, Intel ma udział 84,4% (strata 1,9%), zaś AMD 15,2% (zysk 1,8%). W segmencie serwerów/stacji roboczych udział Intela to 94,5 procent (0,6-procentowy wzrost), a AMD 5,5% (strata 0,6%). W segmencie desktopów Intel ma stosunkowo najmniejszy udział, bowiem „tylko” 70,9 procent (strata 1,5%), podczas gdy AMD zyskało 1,5% i w tej chwili kontroluje 28,9 procent tego segmentu.

0
Źródło: IDC
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.