Chińska telewizja publiczna pokazała cyberatak na cel w USA!

Wpadka chińskiej armii: Cyberatak w telewizji

Cyberatak na cel w USA pokazany w chińskiej telewizji

Cyberatak na cel w USA pokazany w chińskiej telewizji

Władze Chin od dawna podejrzewane są o cyberataki na cele znajdujące się w innych państwach. Wiele trojanów szpiegowskich zdaje się pochodzić z Chin, lecz nie można tego dowieść z całą pewnością. Jednak niedawno chińska telewizja wyemitowała program, w którym pokazano nagranie ataku wyprowadzonego z chińskiego systemu rządowego na cel położony w USA.

16 lipca 2011 państwowy kanał CCTV 7 (Wojskowość i Rolnictwo) wyemitował program dokumentalny „Technologia wojskowa: nadchodzi internetowa burza”. Na pierwszy rzut oka audycja wydaje się dość standardowym dokumentem o możliwościach wywołania cyberwojen w sieci. Na ekranie można jednak zobaczyć nie teoretyczne, a prawdziwe nagranie ataku z chińskiego systemu na cel znajdujący się w USA. –

To wręcz niesłychane. Najbardziej prawdopodobnym wyjaśnieniem tego faktu jest pomyłka montażysty, który nie zdawał sobie sprawy ze znaczenia tego materiału — pisze Mikko Hypponen na firmowym blogu F-Secure.

Program można obejrzeć pod adresem http://military.cntv.cn/program/jskj/20110717/100139.shtml, lecz zdaniem ekspertów z F-Secure niedługo nie będzie już on dostępny. Materiał z ataku znajduje się tuż przed początkiem 13. minuty nagrania. Widać w nim ekran oprogramowania stworzonego na Uniwersytecie Inżynierii Informacyjnej Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej.

W oknie „Wybierz cel ataku” widnieje lista witryn związanych z zakazanym i prześladowanym w Chinach ruchem religijnym Falun Gong. Zostaje z niej wybrana strona o numerze IP

138.26.72.17

(należąca do Uniwersytetu Stanowego Alabamy w Birmingham), a chwilę potem przeprowadzający atak użytkownik klika w przycisk „Zaatakuj”.

Na drugiej stronie znajduje się materiał filmowy, zawierający pokaz chińskiego ataku na cele w USA.

Chińskim hakerom, uważanym za jednych z najgroźniejszych na świecie, przypisuje się wiele ataków na rządowe zamówienie – m.in. serię włamań do systemów informatycznych firm zbrojeniowych i agend rządowych USA w 2003 roku oraz ataki na rządowe serwery Francji, Wielkiej Brytanii i Niemiec w 2007 roku. W działaniach w sieci rzekomo biorą udział specjalnie wyszkolone jednostki hakerów Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej. Udziału władz Chin nie udało się jednak aż do tej pory udowodnić, a ich przedstawiciele stanowczo odcinają się od oskarżeń.