Inkling od Wacoma: analogowe szkicowanie, cyfrowe poprawki

Hybryda tradycyjnego pióra z tabletowym rysikiem już dostępna dla wszystkich artystów.

W dniu dzisiejszym firma Wacom prezentuje Inkling, nowe cyfrowe pióro, które na bieżąco rejestruje ruch tworzenia szkicu w notatniku czy na zwykłej kartce papieru. Zaprojektowany do opracowywania wstępnych koncepcji i efektów kreatywnych burz mózgów, stanowi pomost pomiędzy szkicowaniem na papierze a cyfrowym rysowaniem na komputerze. Użytkownikom będącym w trakcie procesu twórczego daje to możliwość przelewania pierwszych pomysłów tradycyjnie na papier, i przekształcania ich w formę cyfrową, aby udoskonalać je później na komputerze. Podczas szkicowania na papierze Inkling umożliwia nawet tworzenie warstw w cyfrowym pliku, aby można je było odczytać za pomocą programów takich jak Adobe Photoshop, Adobe Illustrator, czy też Autodesk SketchBook Pro. Pióro i odbiornik można przechowywać i ładować w niewielkiej obudowie, co ułatwia transport zestawu między domem a biurem, hotelem, czy innym miejscem pracy.

Inspiracją do stworzenia urządzenia Inkling była potrzeba osób wykonujących kreatywne zawody, aby swobodnie szkicować na papierze i w łatwy sposób przekształcać powstałe rysunki w cyfrową formę”, mówi Guido Möller, product manager profesjonalnych marek w firmie Wacom Europe.

Cyfrowe pióro Inkling to zarówno elementy sprzętowe jak i oprogramowanie. Hardware obejmuje piórko oraz bezprzewodowy odbiornik, który rejestruje szkic i zapisuje go cyfrowo. Pióro natomiast wykorzystuje opracowaną przez Wacom technologię rozpoznawania nacisku (1 024 poziomy czułości) w celu wykrycia, jak mocno pióro jest przyciskane do papieru podczas szkicowania. Te różnice stopnia nacisku pojawią się w wersji cyfrowej rysunku. „Dzięki czułości nacisku, Inkling rejestruje różne grubości linii utworzonych przez atramentowe pióro”, dodaje Möller.

Odbiornik może być przypięty do krawędzi papieru lub szkicownika, a jego pozycja może być dostosowana do potrzeb osób lewo- i praworęcznych tak, aby zapewnić odbiornikowi niezakłócone pole do obserwacji końcówki pióra. Kiedy szkic jest zakończony, odbiornik podłącza się do komputera za pomocą USB, aby przesłać pliki. Obrazy mogą być otwierane za pomocą dołączonego do zestawu oprogramowania Inkling Sketch Manager, który służy do edytowania, usuwania lub dodawania warstw, jak również do zmiany formatów i przesyłania plików do edycji w kreatywnych aplikacjach.

Inkling może przechowywać tysiące szkiców i eksportować pliki wraz z podziałem na warstwy bezpośrednio do programów Adobe Photoshop, Illustrator (CS3 lub nowszy), lub Autodesk Sketchbook Pro (2011). Pliki mogą być również zapisywane w formatach JPG, BMP, TIFF, PNG, SVG i PDF do wykorzystania w innych aplikacjach. Według Möllera, „Obsługa aplikacji rastrowych takich jak Adobe Photoshop, jak i aplikacji wektorowych takich jak Illustrator czy Autodesk Sketchbook Designer, zapewni użytkownikom możliwość włączenia ich wstępnych szkiców do dalszej pracy nad pomysłem”.

Użytkownicy piórkowych tabletów Intuos i interaktywnych ekranów piórkowych Cintiq firmy Wacom zyskują dodatkowe korzyści, dodając Inkling do swoich twórczych narzędzi. „Dla tych, którzy pracują na naszych profesjonalnych produktach, pióro jest już głównym narzędziem wprowadzania”, mówi Möller. „Inkling to inwestycja, która szybko się zwróci, umożliwiając użytkownikom przyspieszenie i większą mobilność pracy. Efekty tej pracy zamienione na formę cyfrowych plików można łatwo i szybko przesłać do komputera w domu lub biurze i dopracować przy pomocy piór Intuos czy Cintiq”.

Nowe pióro do szkicowania Inkling będzie dostępne od października 2011 roku w cenie EUR 169,90 (z VAT).