Ministerstwo Finansów o antypirackich kontrolach

Od marca tego roku inspektorzy skarbowi mogą, poza swoimi typowymi uprawnieniami, sprawdzać również legalność oprogramowania w przedsiębiorstwach. Według Ministerstwa Finansów na razie żaden przedsiębiorca nie został zgłoszony do prokuratury.
Firmy stosują autokontrolę - a Ty?

Firmy stosują autokontrolę – a Ty?

Okazuje się, że niektóre firmy na wieść o kontroli same decydują się na usunięcie nielegalnych aplikacji. Są także firmy, które niezależnie od działań „skarbówki” decydują się na wdrożenie specjalnych systemów, które na bieżąco monitorują legalność oprogramowania na firmowych pecetach i serwerach. Zdaniem resortu finansów taka autocenzura jest godna pochwały i prowadzi do osiągnięcia zamierzonego celu, a więc ogranicza kradzież oprogramowania.

O efekty ewentualnej kontroli nie musi już martwić się giełdowy Apator SA. Zarząd spółki zadbał właśnie o porządek na 500 firmowych komputerach. Na każdym pececie zainstalowany został tzw. agent programu LOG System 2.0, który raportuje do wskazanego komputera (może nim być pecet dyrektora lub kierownika IT) informację o każdej aplikacji czy pliku, który został ściągnięty z sieci na dysk twardy lub pamięć masową. Raport zawiera informację o rodzaju pliku, jego nazwie, godzinie i dacie, a także o tym, kto był wówczas zalogowany w systemie. Tego typu aplikacje działają w tle, a ich instalacja na pojedynczym komputerze trwa zaledwie kilka minut.

Jednocześnie instalacja LOG System pozwoliła zarządowi Apator SA na sprawdzenie, czy wszystkie używane przez firmę programy są legalne i usunięcie tych aplikacji, które budziły wątpliwości prawne.

0
Źródło: LOG Systems
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.