Napędy SSD mniej bezpieczne, niż sądzono

Według badania firmy Kroll Ontrack, dane zapisane w technologii flash na napędach SSD są mniej bezpieczne, niż sądzono.
Napędy SSD mniej bezpieczne, niż sądzono?

Napędy SSD mniej bezpieczne, niż sądzono?

Według najnowszej ankiety firmy Kroll Ontrack dotyczącej bezpieczeństwa danych zapisanych w technologii Flash i opartych na niej napędach SSD (Solid State Drive), ponad połowa użytkowników narażona jest na utratę danych z wykorzystywanych przez nich urządzeń. Ponadto według 75 procent respondentów, odzyskanie danych z dysków SSD bądź innych narzędzi wykorzystujących technologię Flash, takich jak karty pamięci czy popularne pendrive’y, jest wyjątkowo skomplikowane bądź niemożliwe, co weryfikują eksperci odzyskiwania danych.

Wyniki ankiety wskazują, że choć 90 procent respondentów powszechnie uznaje technologię Flash/SSD za bezpieczniejszą od tradycyjnej (HDD), to aż 57 procent z nich doznało utraty danych z używanych przez nich urządzeń. Według Kroll Ontrack, wyniki badania w dużym stopniu współgrają z korzyściami, jakich doświadczają użytkownicy technologii Flash i dysków SSD.

Pomimo niezaprzeczalnych korzyści, takich jak szybkość działania, niezawodność i oszczędność energii, liczba przypadków utraty danych z nośników Flash/SSD zdecydowanie rośnie. Na przestrzeni ostatniego roku specjaliści Kroll Ontrack zanotowali 20-sto procentowy wzrost zleceń związanych z odzyskiwaniem danych z urządzeń opartych na technologii Flash/SSD.

Oczywiście może być to spowodowane coraz większym zainteresowaniem ową technologią wśród użytkowników, a więc i coraz większą liczbą napędów SSD kupowanych przez nich.

Według analiz Kroll Ontrack, aż 65 procent przypadków utraty danych z Flash/SSD wiąże się z błędami systemowymi, choć częstymi czynnikami są także: fizyczne uszkodzenie nośnika, uszkodzenie plików systemowych bądź elektroniki i błąd człowieka. Eksperci firmy wskazują, że choć proces odzyskiwania danych z technologii Flash/SSD może być w wybranych przypadkach bardziej złożony, ich przywrócenie jest zwykle – wbrew opiniom respondentów – możliwe.

0
Źródło: Kroll Ontrack
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.