Polacy najlepsi w Europie trzeci raz z rzędu

Zespół studentów Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie już po raz trzeci z rzędu został europejskim laureatem organizowanego przez Google światowego konkursu marketingu internetowego Online Marketing Challenge.
Tegoroczna zwycięska drużyna Szkoły Głównej Handlowej to Anna Bowżyk, Marcin Pogroszewski, Łukasz Lewandowski i Karol Chilimoniuk. Opiekunem naukowym grupy był dr Tymoteusz Doligalski z Zakładu Wartości Klienta SGH.
Tegoroczna zwycięska drużyna Szkoły Głównej Handlowej to Anna Bowżyk, Marcin Pogroszewski, Łukasz Lewandowski i Karol Chilimoniuk. Opiekunem naukowym grupy był dr Tymoteusz Doligalski z Zakładu Wartości Klienta SGH.

Dodatkowo trzy zespoły studentów Informatyki Stosowanej i Technicznych Zastosowań Internetu z Wydziału Fizyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu znalazły się wśród piętnastu najlepszych drużyn Europy (Top 15 Europy).

Tegoroczna zwycięska drużyna Szkoły Głównej Handlowej to Anna Bowżyk, Marcin Pogroszewski, Łukasz Lewandowski i Karol Chilimoniuk. Opiekunem naukowym grupy był dr Tymoteusz Doligalski z Zakładu Wartości Klienta SGH.

Google Online Marketing Challenge jest jednym z największych światowych konkursów dla szkół wyższych, a jednocześnie corocznym ćwiczeniem z zakresu marketingu internetowego. Umożliwia studentom zdobycie praktycznego doświadczenia w zakresie reklamy online i prowadzenia kampanii z wykorzystaniem systemu reklamowego Google AdWords.

Zespoły mają za zadanie nawiązanie współpracy z lokalną firmą, opracowanie dla niej strategii marketingowej w internecie i przeprowadzenie skutecznej trzytygodniowej kampanii reklamowej AdWords za kwotę 200 USD, udowadniając, że przy tak niskim budżecie można w określonym czasie osiągnąć wymierne cele marketingowe. Uczestnicy, działający w maksymalnie sześcioosobowych zespołach, przygotowywali dwa raporty zawierające analizę działań firmy oraz konkurencji, audyt użyteczności strony internetowej oraz zalecali działania marketingowe na przyszłość.

Zwycięski zespół SGH wzorcowo przeprowadził kampanię firmy Adrenalina Park z Dolnego Śląska (www.adrenalina-park.pl). Celem projektu było poinformowanie potencjalnych klientów o ofercie oraz skłonienie ich do odwiedzenia strony www i rejestracji w celu uzyskania kuponu zniżkowego. W trakcie trzytygodniowej kampanii w wyszukiwarce komunikat reklamowy wyświetlony został 20 tysiącom osób, z czego co dziesiąta przeszła na stronę firmy, a 160 osób zarejestrowało się, aby otrzymać kupon zniżkowy. Jak podkreślają członkowie zwycięskiego zespołu, sama optymalizacja systemu AdWords (dobór słów kluczowych, targetowanie, teksty reklamowe, wysokość stawek za kliknięcie itd.) to nie wszystko:

Łukasz:

Staraliśmy się wykorzystać niemal wszystkie dostępne narzędzia, jakie oddaje do dyspozycji system AdWords. Testowaliśmy optymalizatory, analizowaliśmy różnego typu raporty (np. na podstawie raportu lokalizacji wyeliminowaliśmy w trakcie kampanii miejscowości, w których zainteresowanie ofertą było najmniejsze), dbaliśmy o to, aby cały czas mieć odpowiednie benchmarki (a więc np. zawsze co najmniej dwa różne teksty reklamowe do testowania)

.

Ania:

Bardzo ważna była złożona struktura naszej kampanii – zbudowana w oparciu o wcześniejsze, wnikliwe analizy. Wyszliśmy z założenia, że musimy rozpocząć dosyć szeroko tak, aby jak najszybciej zdobyć wiedzę o jakości ruchu jaki generują poszczególne słowa kluczowe. Dzięki temu mogliśmy w łatwy sposób wychwycić najbardziej efektywne frazy i szybko zoptymalizować kampanię, pauzując słowa i reklamy o najgorszych parametrach.

Karol:

Oprócz samej optymalizacji AdWords równie dużą wagę przywiązywaliśmy do takich elementów jak audyt strony głównej Adrenalina Parku (poprawiliśmy jej przejrzystość, zaproponowaliśmy zmiany w układzie menu, zadbaliśmy o wagę grafik) czy optymalizacja stron docelowych. Trzykrotnie wprowadzaliśmy duże poprawki do naszej “chmurki”, czyli ruchomego elementu nad stroną, służącego do zapisania się po kupon zniżkowy (nasza konwersja). Dzięki tym zabiegom udało nam się znacząco podwyższyć współczynnik konwersji.

Marcin:

Jak przystało na kampanię online, my również pracowaliśmy zdalnie. W zasadzie przez cały okres trwania konkursu przebywałem za granicą na wymianie studenckiej, dlatego nasze dyskusje i narady odbywały się przez Skype’a lub drogą mailową. Byliśmy ze sobą w stałym kontakcie. Sprawdziliśmy – w ciągu 3 miesięcy wysłaliśmy do siebie ponad tysiąc maili! Co więcej, Karola, który dołączył do naszego teamu jako ostatni, kiedy już byłem w Niemczech, poznałem osobiście dopiero po ogłoszeniu wyników konkursu.

Decyzję o wyborze najlepszych drużyn podjęło jury złożone z autorytetów akademickich reprezentujących renomowane światowe uczelnie. Laureaci Google Online Marketing Challenge z SGH, oprócz prestiżu, w nagrodę otrzymają nowoczesne laptopy i odwiedzą siedzibę Google w Dublinie.

W tegorocznej rywalizacji wzięło udział 15 tysięcy uczestników z 70 krajów, tworzących w sumie 3082 zespoły. Światowym zwycięzcą tegorocznej edycji jest zespół z Uniwersytetu Houston w Stanach Zjednoczonych. Pełna lista laureatów Google Online Marketing Challenge 2011 znajduje się na stronie http://www.google.com/onlinechallenge/winners.html.