Raport: Android to raj dla malware, nowe metody ataków

Firma Lookout, zajmująca się bezpieczeństwem komputerowym, zbadała rynek smartfonów. Próbą badawczą było 700 tysięcy aplikacji i 10 milionów urządzeń z całego świata.
Android płaci gorzką cenę za wolność, dostępność i otwartość

Android płaci gorzką cenę za wolność, dostępność i otwartość

Głównym wnioskiem Lookoutu jest to, że ilość mobilnych zagrożeń na Androida wzrasta w sposób znaczący. Użytkonicy smartfonów z tym systemem mają 2,5-krotnie większą szansę na infekcję, niż raptem pół roku temu. Według raportu, od pół miliona do miliona użytkowników smartfonów z systemem Google’a miało styczność z mobilnymi wirusami.

W ciągu pierwszej połowy roku 2011, ilość unikalnych aplikacji ze złośliwym kodem wzrosła z 80 do 400 sztuk. W 80 znajdował się DroidDream, który pozwala na przejęcie włamywaczowi kontroli nad smartfonem. 15 aplikacji zainfekowanych było GGTrackerem, złośnikiem wymierzonym w amerykańskich użytkowników, który wysyła SMS-y na numery premium bez wiedzy i zgody użytkownika. Kolejnym zagrożeniem są złośliwe witryny internetowe. Coraz częstsze są złośliwe reklamy, które przekierowują na witryny, które z kolei uruchamiają automatyczne pobieranie złośliwej aplikacji.

Ogólnie, ilość złośliwych mobilnych aplikacji wzrosła o 85 procent w drugim kwartale bieżącego roku. W jaki sposób Google będzie sobie radziło z tym problemem? Czas na antywirusy, lub reformę Android Market? Będziemy musieli się przekonać.

Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.