5 aplikacji Windows, które ułatwią ci życie – część 2

Po zainstalowaniu tych programów będziesz się zastanawiał jak do tej pory mogłeś żyć bez nich.

Jak wygodnie korzystać z komputera? Są dziesiątki programów, które upraszczają podstawowe czynności. Problem w tym, że czasem są one lepsze, a czasem wręcz utrudniają pracę na komputerze. I to pomimo tego, że autor aplikacji chciał inaczej. Dlatego zacne grono redaktorów CHIP-a siadło na wiele długich godzin w zamkniętym pomieszczeniu i opuściło je dopiero wtedy, gdy lista niezbędnych aplikacji była gotowa. Wszystkie wymienione aplikacje są darmowe.

VLC media player

http://www.videolan.org/ Szukasz niezawodnego odtwarzacza filmów, który nie sprawia najmniejszych problemów z kodekami, ani z polskimi napisami? VLC spełnia wszystkie założenia. Odtwarza wszystkie formaty, od standardowych AVI, przez MKV, MP3, aż po pliki Flash. Ponadto potrafi sam się zaktualizować, czyli możemy spokojnie zapomnieć o ściąganiu nowych wersji. Właściciele notebooków, którzy mają problem z płynnym odtwarzaniem materiałów Full HD powinni zwrócić uwagę aplikację PotPlayer.

CCleaner

http://www.piriform.com/CCLEANER Jeżeli zaczynasz odnosić wrażenie, że dni twojego systemu operacyjnego są policzone, warto zainstalować CCleaner. Aplikacja wg. twórców służy do ochrony prywatności i bezpieczeństwa oraz czyszczenia. Właśnie ostatnia funkcja jest najbardziej odczuwalna, bowiem CCleaner potrafi wyrzucić z komputera całe tony niepotrzebnych plików tymczasowych. Ta zmiana często jest zbawienna dla działania systemu Windows.

Program prócz czyszczenia systemu, sprząta także w aplikacjach takich jak przeglądarki, WinRAR, WinZip, Nero, Microsoft Office, czy eMule. Listę obsługiwanych aplikacji można poszerzyć do ponad pięciuset instalując rozszerzenie CCEnhancer.

CDBurnerXP

http://cdburnerxp.se/ Z racji, że nagrywarki płyt CD są raczej na wymarciu, nie warto inwestować w rozbudowane i drogie programy typu Nero. Warto wesprzeć się darmową alternatywą, jaką jest CDBurnerXP. Już sam wygląd aplikacji sugeruje, że całość będzie działała jak należy i faktycznie tak jest. Lista obsługiwanych nośników to CD, DVD, Blu-ray i nieco zapomniany HD-DVD. Wypalenie pliku ISO nie stanowi żadnego problemu. Zaletą jest też polski interfejs.

Parted Magic

http://partedmagic.com Musisz zrobić porządek z partycjami? Połączyć, usunąć, skopiować, rozszerzyć? Parted Magic potrafi również przetestować dysk twardy w poszukiwaniu uszkodzonych sektorów, a także sklonować cały dysk – przydatne w przypadku wymiany na nowy, większy. Ponadto nie wymaga instalacji. Wystarczy ściągnąć plik ISO, nagrać go na płycie i uruchomić z niej komputer. Po zmianach partycji restart i gotowe.

Update Checker

http://www.filehippo.com/pl/updatechecker/ Najnowsze wersje oprogramowania oznaczają najbardziej niezawodną pracę komputera i najwyższy stopień bezpieczeństwa. Podczas gdy Linux ma repozytoria, Mac OS X doczekał się App Store, a Windows wciąż nie ma nic, co dba o nadzór wszystkich update’ów. Wprawdzie poszczególne aplikacje mają automatyczne aktualizacje, ale działa to różnie. Dlatego warto mieć w pogotowiu Update Checker. Program nie waży niemal nic, nie zajmuje miejsca na ekranie, a wystarczy jeden klik, aby dowiedzieć się co trzeba zaktualizować.

Process Explorer

http://technet.microsoft.com/en-us/sysinternals/bb896653 Program jest alternatywą dla systemowego Menadżera Zadań i co najważniejsze, może go w całości zastąpić (nawet gdy klikniemy prawym na pasku > Uruchom Menadżer Zadań). Jego pierwsze uruchomienie może wywołać gęsią skórkę, gdyż naszym oczom ukaże się bezlik niezrozumiałych wykresów jak i wpisów z końcówką exe. Jednak zmieniony interfejs umożliwia szczegółowe podglądanie wszystkich procesów, wraz z tym jakich plików DLL używają.