Czarno-białe fotografie wprost z aparatu

Czarno-białe zdjęcia z ubiegłego wieku są fascynujące. Wielokrotnie próbowaliśmy osiągnąć podobny efekt, korzystając z trybu monochromatycznego aparatu – jednak rezultaty nie zachwycały.

Już podczas wyboru motywu przełączmy wszystkie zmysły na czarno-białe widzenie: szukajmy wyrazistych, kontrastowych struktur – to one nadają charakter monochromatycznym zdjęciom. Dobrze prezentują się na nich krajobrazy, pejzaże miejskie i mosty, ale też burzowe niebo czy interesujące detale rejestrowane w trybie makro. Wzrok przyciągają również portrety i inne zdjęcia motywów z ludźmi, którym czarno-biała skala kolorów nadaje ponadczasowy, reporterski charakter.

Tryb zdjęć czarno-białych aparatu z reguły dobiera prawidłowe ustawienia. Uważać trzeba jedynie podczas przekształcania zdjęć kolorowych na monochromatyczne – wówczas przesunięciu ulegają wartości tonalne. W zależności od rozkładu odcieni na fotografii średnie tony mogą stać się nagle bardzo jasne lub bardzo ciemne, w najgorszym przypadku uniemożliwiając rozpoznanie istotnych elementów w kadrze. Z tego względu kontrolujmy ważne obszary zdjęcia nie tylko w trakcie fotografowania, ale również podczas obróbki komputerowej. Kluczowe dla zdjęć monochromatycznych są kontrastowe odcienie – najlepiej, żeby między elementami motywu istniały widoczne różnice jasności.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.