ICY DOCK – pojemna składnica danych

Kończy się Tobie miejsce na dyskach w laptopie i potrzebujesz rozwiązania tego problemu? Czterodyskowy ICY DOCK na długo wybawi Cię od tego problemu!

Aktywnych amatorów fotografii i filmów HD, grafików, osoby archiwizujące dane w małych firmach, kolekcjonerów kontentu multimedialnego z Internetu, oraz wszystkich którzy borykają się z powracającym co pewien czas problemem braku wolnego miejsca może zainteresować propozycja firmy ICY DOCK. Model MB561US-4S-1 to czterodyskowa obudowa zewnętrzna na dyski SATA 1,5/3/6 Gb/s formatu 3,5-cala. Urządzenie w kolorze srebrnobiałym, solidnie wykonane i utrzymane w stylistyce produktów Apple’a prezentuje się bardzo dobrze. Obudowę wykonano z aluminium, front i tył jest plastikowy. Obudowa jest stabilna, umieszczone od spodu silikonowe „nóżki” zapobiegają poślizgowi. Z przodu oprócz otworów wentylacyjnych, przez które zasysane jest do wnętrza powietrze, umieszczono cztery niezależne szuflady (HotSwap) na dyski 3,5-calowe. Każdy z dysków pracujących wewnątrz ma dedykowaną diodę LED sygnalizującą jego pracę. W przypadku awarii jednego z dysków, od razu wiemy, który nośnik należy wymienić. Z tyłu obudowy znajduje się gniazdo zasilania oraz włącznik ON/OFF (dysk zasilany jest sieciowo, wyposażony jest w zewnętrzny zasilacz). Jest gniazdo blokady Kensington lock, są złącza komunikacyjne USB 2.0 i eSATA. Oprócz tego znajdziemy ciekawe rozwiązanie, a mianowicie bardzo łatwo odczepiany wentylator, który wyciąga rozgrzane powietrze z wnętrza obudowy. Jest to wiatrak o wielkości 80 mm, który zasilany jest przez specjalne styki umieszczone w obudowie, nie ma tu żadnych kabli, które trzeba by podłączać. Pod wentylatorem umieszczono też trójstopniowy przełącznik do jego regulacji (High/Auto/Low). Zmierzyliśmy w komorze bezechowej poziom hałasu jaki generuje wentylator. W trybie High wytwarza on szum wielkości 41,5 dB (3,1 sona), w trybie Low 37,5 dB (2,1 sona). Dla porównania, po odłączeniu wentylatora energooszczędne (niskoobrotowe) dyski pracujące wewnątrz generowały podczas odczytu 31,4 dB (1,1 sona), a podczas spoczynku 27,7 (0,7 sona). Jeśli urządzenie nie pracuje ciągle przez wiele godzin, to bez szkody dla dysków możemy odłączyć wentylator, pozbywając się całkiem sporego szumu. My testowaliśmy urządzenie z odpiętym wentylatorem. Zmierzyliśmy po godzinie pracy temperaturę na powierzchni obudowy i nie przekraczała ona 28 °C.

Obudowa ICY DOCK oferowana jest najczęściej bez dysków, użytkownik może wybrać jakie nośniki będą pracowały wewnątrz. W laboratorium na potrzeby testu korzystaliśmy z czterech dysków WD Caviar Green WD20EARX. Zmienoobrotowe, energooszczędne dyski o pojemności 2 TB każdy, z buforem pamięci podręcznej 64 MB, sprawdzają się znakomicie w tej roli. Dystrybutor /dostawca sprzętu dostarcza takie gotowe rozwiązania, ale użytkownik może zdecydować się na inną konfigurację. Urządzenie obsługuje dyski także o pojemności 3 TB, co pozwala obecnie na stworzenie banku danych o wielkości 12 TB.

Średnia szybkość transferu danych testowanego przez nas zestawu z dyskami WD w testach wynosiła średnio 91,6 i 90,9 MB/s z czasem dostępu średnio 17 ms i 21,1 ms podczas odczytu i zapisu. Maksymalna prędkość osiągała 123,3 i 113,8 MB/s. Oczywiście prędkości te dostępne były dzięki wykorzystaniu interfejsu eSATA, przez USB 2.0 transfery osiągały średnio 36,9 i 34,6 MB/s. Mając cztery dyski w obudowie z szybkim złączem możemy w zależności od potrzeb różnie je skonfigurować. Można połączyć je w RAID0/1/5 lub JBOD lub pozostawić całkiem osobno. Szkoda, że w modelu tym producent nie pokusił się o wbudowanie szybko konfigurowalnego poprzez przełącznik w obudowie kontrolera RAID, jak w dwudyskowym ICY DOCK MB662US-2S, no ale…

ICY DOCK MB561US-4S-1 jest propozycją ciekawą, możliwości dysku mogą być wykorzystane na wiele sposobów. Na pewno pozwala on zarchiwizować i uporządkować zbiory danych w domu lub firmie, a także należycie je zabezpieczyć (RAID). Dzięki możliwej do uzyskania dużej pojemności i szybkiemu złączu eSATA potrafi zapewnić wygodę podczas pracy podczas montażu materiału wideo, może być oczywiście także podłączony i udostępniony w sieci (np.: przez router), gdzie przy użyciu odpowiedniego oprogramowania i konfiguracji, może stać się bankiem kopii bezpieczeństwa pracujących w sieci stacji roboczych. Sam jednak dysk pozbawiony jest jakiegokolwiek oprogramowania, nie posiada funkcjonalności nawet prostego NAS-a. Obudowa dysku objęta jest 3-letnim okresem ochrony gwarancyjnej. Cena urządzenia niestety nie jest niska.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.