Na pierwszej pozycji tegorocznych najdroższych sprzedaży, uplasowała się domena Fly.com, która zmieniła właściciela jeszcze w styczniu za blisko 1,8 mln dolarów

Domena .pl rośnie najszybciej w Europie

Po 20 latach po podłączeniu Polski do Sieci, mamy ponad 2 miliony nazw domen .pl

Mamy juz ponad 2 miliony nazw w domenie.pl

Mamy juz ponad 2 miliony nazw w domenie.pl

Kolejny kwartał pokazuje, jak szybko rozwija się polski Internet. Na koniec pierwszego półrocza

2011 r. w domenie.pl było zarejestrowanych 2 137 522 nazw – co oznacza, że od początku kwietnia do końca czerwca pojawiło się 70 469 nowych wpisów. Dynamika wzrostu liczby nazw domeny.pl wyniosła 1,38 proc., co daje Polsce pozycję lidera wśród krajów należących do Unii Europejskiej.

Na drugim miejscu znajduje się Hiszpania, gdzie zarejestrowano 1,25 proc. nowych nazw, natomiast trzecia jest Portugalia (1,19 proc.).

W polskim rejestrze, który został ustanowiony w 1990 r., znajdują się obecnie ponad 2 miliony nazw. Pierwsze domeny pojawiły się w 1991 r. i należały głównie do uczelni wyższych: „fuw.edu.pl”, „astrouw.edu.pl”, „camk.edu.pl”, „uw.edu.pl”, „iiuj.edu.pl”, „uj.edu.pl”, „cyf-kr.edu.pl”. W 1995 r. zarejestrowanych było 91 nazw, 5 lat później – prawie 90 tys., a w 2005 r. – niecałe pół miliona. Milionowej rejestracji dokonano w maju 2008 r.

Nazwy w domenie.pl są rejestrowane przez Naukową i Akademicką Sieć Komputerową, która jest instytutem badawczym. Rejestracja odbywa się głównie za pośrednictwem partnerów – obecnie niemalże 180. Oprócz zwykłych rejestracji, mogą oni zamawiać tzw. opcje, które polegają

na uzyskaniu pierwszeństwa do nazwy domeny w sytuacji, gdy powróci ona do puli nazw domeny wolnych do rejestracji. Okres pierwszeństwa wynosi 3 lata. NASK uruchomił tę usługę jako pierwszy

w Europie. Rejestrujący mogą również skorzystać z możliwości dwutygodniowego testowania danej domeny pod kątem ruchu i przydatności do celów wyznaczonych przez abonenta.

Tempo, w jakim pojawiają się nowe nazwy, daje szansę na prześcignięcie Włochów, którzy są na czwartym miejscu w rankingu europejskich rejestratorów (2 208 854 rejestracji). Równie ważny jest wzrost jakości usług oferowanych przez NASK, zwłaszcza w dziedzinie bezpieczeństwa, gdzie planuje się uruchomienie rozwiązania bazującego na protokole DNSSEC. Zapewni to autoryzację źródeł danych (serwerów DNS), dzięki którym będzie można skuteczniej zabezpieczyć się przed takimi niebezpieczeństwami jak np. phishing (czyli podszywaniem się pod oryginalną witrynę internetową).