Jak dodać nowe funkcje do Kosza?

Opróżnianiu Kosza systemu Windows towarzyszy nieprzyjemne uczucie: czy na pewno nie usunęliśmy właśnie czegoś ważnego? A może istnieje jakieś wygodniejsze rozwiązanie?

Darmowe narzędzie RecycleBinEx rozszerza możliwości Kosza o dodatkowe funkcje. Wtyczka współpracuje z Windows 98, Me, 2000, XP, 2003, Vista i 7. Ściągnijmy narzędzie RecycleBinEx ze strony www.fcleaner.com/recyclebinex i otwórzmy instalator, dwukrotnie klikając plik »recyclebinex.exe«. Przejdźmy przez kolejne etapy procesu instalacji, w razie potrzeby zatwierdzając komunikaty mechanizmu Kontroli konta użytkownika i wpisując hasło administratora. Po zakończeniu działania kreatora znajdziemy na pulpicie skrót umożliwiający dostęp do wszystkich funkcji narzędzia.

RecycleBinEx nie zastępuje systemowego Kosza, a jedynie udostępnia nowy interfejs do jego obsługi, umożliwiający przeglądanie plików przeznaczonych do usunięcia i ich ostateczne kasowanie. Mamy przy tym do dyspozycji różne funkcje filtrowania i wybierania elementów, znacznie wykraczające ponad możliwości zwykłego Kosza. Przykładowo klikając strzałkę skierowaną w dół, widoczną obok przycisku »Select All«, możemy wybrać wszystkie elementy mające więcej niż dwa, siedem lub piętnaście dni, a nawet starsze, ponaddwumiesięczne. Aby znaleźć konkretny plik, wpiszmy fragment jego nazwy w polu wyszukiwania w górnej części okna. Kliknięcie przycisku »Delete« powoduje skasowanie wybranych elementów.

Najpraktyczniejsza funkcja RecycleBinEx to automatyczne usuwanie elementów znajdujących się w Koszu przez określony czas. Aby skorzystać z tej możliwości, wskażmy w oknie programu przycisk »Options« i w oknie dialogowym o tej samej nazwie zaznaczmy pola wyboru »RunRecycleBinEx when Windows Startup« i »Auto clean up items deleted days ago«. Wybierzmy długość okresu

(w dniach), po jakim pliki mają być kasowane, a następnie zatwierdźmy zmianę ustawień przyciskiem »OK«. Dzięki takiemu rozwiązaniu ilość śmieci pozostanie pod kontrolą, a elementy przesunięte do Kosza będą dostępne na tyle długo, że zdążymy się zorientować, jeśli przypadkowo wyrzucimy jakiś ważny, często używany plik.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.