Jak dodać nowe funkcje do Kosza?

Opróżnianiu Kosza systemu Windows towarzyszy nieprzyjemne uczucie: czy na pewno nie usunęliśmy właśnie czegoś ważnego? A może istnieje jakieś wygodniejsze rozwiązanie?

Darmowe narzędzie RecycleBinEx rozszerza możliwości Kosza o dodatkowe funkcje. Wtyczka współpracuje z Windows 98, Me, 2000, XP, 2003, Vista i 7. Ściągnijmy narzędzie RecycleBinEx ze strony www.fcleaner.com/recyclebinex i otwórzmy instalator, dwukrotnie klikając plik »recyclebinex.exe«. Przejdźmy przez kolejne etapy procesu instalacji, w razie potrzeby zatwierdzając komunikaty mechanizmu Kontroli konta użytkownika i wpisując hasło administratora. Po zakończeniu działania kreatora znajdziemy na pulpicie skrót umożliwiający dostęp do wszystkich funkcji narzędzia.

RecycleBinEx nie zastępuje systemowego Kosza, a jedynie udostępnia nowy interfejs do jego obsługi, umożliwiający przeglądanie plików przeznaczonych do usunięcia i ich ostateczne kasowanie. Mamy przy tym do dyspozycji różne funkcje filtrowania i wybierania elementów, znacznie wykraczające ponad możliwości zwykłego Kosza. Przykładowo klikając strzałkę skierowaną w dół, widoczną obok przycisku »Select All«, możemy wybrać wszystkie elementy mające więcej niż dwa, siedem lub piętnaście dni, a nawet starsze, ponaddwumiesięczne. Aby znaleźć konkretny plik, wpiszmy fragment jego nazwy w polu wyszukiwania w górnej części okna. Kliknięcie przycisku »Delete« powoduje skasowanie wybranych elementów.

Najpraktyczniejsza funkcja RecycleBinEx to automatyczne usuwanie elementów znajdujących się w Koszu przez określony czas. Aby skorzystać z tej możliwości, wskażmy w oknie programu przycisk »Options« i w oknie dialogowym o tej samej nazwie zaznaczmy pola wyboru »RunRecycleBinEx when Windows Startup« i »Auto clean up items deleted days ago«. Wybierzmy długość okresu

(w dniach), po jakim pliki mają być kasowane, a następnie zatwierdźmy zmianę ustawień przyciskiem »OK«. Dzięki takiemu rozwiązaniu ilość śmieci pozostanie pod kontrolą, a elementy przesunięte do Kosza będą dostępne na tyle długo, że zdążymy się zorientować, jeśli przypadkowo wyrzucimy jakiś ważny, często używany plik.

Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.