Lupa najlepiej sprawdza się w widoku pełnoekranowym, gdy automatycznie przesuwa się wraz z ruchem wskaźnika myszy.

Jak praktycznie wykorzystać lupę ekranową?

Windows 7

Lupa najlepiej sprawdza się w widoku pełnoekranowym, gdy automatycznie przesuwa się wraz z ruchem wskaźnika myszy.

Lupa najlepiej sprawdza się w widoku pełnoekranowym, gdy automatycznie przesuwa się wraz z ruchem wskaźnika myszy.

Lupa ekranowa jest jednym z tych elementów Windows, którym – zupełnie niesłusznie – poświęca się niewiele uwagi. A przecież w Windows 7 została ona znacznie poprawiona i dzięki uproszczonemu sterowaniu stanowi idealne narzędzie np. do szybkiego powiększenia drobnego tekstu w przeglądarce. Aby wywołać lupę, wystarczy wcisnąć klawisze [Windows] + [+]. Dostęp do opcji programu daje przezroczysta ikona lupy widoczna w lewym górnym rogu ekranu. Gdy klikniemy ikonę, pojawi się okno dialogowe, które jest automatycznie ukrywane po przesunięciu znad niego wskaźnika myszy. Kliknijmy widoczny w tym oknie przycisk »Widoki« i wybierzmy metodę działania narzędzia, która najlepiej odpowiada naszym potrzebom. Windows zapamięta ustawienia Lupy i następnym razem uruchomi program w tym samym trybie. Szczególnie praktyczny jest nowy widok »Pełny ekran«. Wybierając to ustawienie, nie musimy wyłączać lupy, gdy przestanie być potrzebna, a nawet możemy uruchamiać ją przy każdym starcie systemu, by cały czas działała w tle. Chcąc wrócić do normalnego widoku, po prostu wciśnijmy klawisze [Windows] + [-], a obiekty na ekranie zostaną pomniejszone.

Widok »Lupa« przypomina klasyczne szkło powiększające – na ekranie pojawia się prostokątne okno, w którym widoczne jest powiększenie znajdującego się pod nim fragmentu ekranu. W trakcie dłuższej pracy taki sposób działania może okazać się niewygodny. Wówczas trzeba przełączyć się na inny widok lub wyłączyć cały program, zamykając okno dialogowe ustawień. Dodatkowy kłopot polega na tym, że podczas pracy z narzędziem Lupa skrót klawiszowy [Alt] + [L], odpowiadający normalnie za wprowadzanie litery „ł”, służy do przełączania się na widok »Lupa«. Problem można rozwiązać odpowiednim skryptem. Skrypt w formie pliku wykonywalnego EXE był opublikowany na płycie CHIP DVD 2011/07. Należy zapisać go na dysku i uruchomić przed włączeniem lupy.

Jeżeli chcemy częściej korzystać z powiększenia obrazu, warto dodać skrót do pliku skryptu w folderze »Start | Wszystkie programy | Autostart« – wówczas będzie on automatycznie uruchamiany wraz z systemem Windows. Trzeci z dostępnych widoków, »Dokowana«, przydaje się na przykład wtedy, gdy musimy edytować arkusz kalkulacyjny albo dokument tekstowy pisany niewielką czcionką. Domyślnie lupa jest wtedy widoczna przy górnej krawędzi ekranu. Wysokość okna używanego programu zostaje automatycznie dopasowana, tak aby lupa nie zasłaniała ikon na górnym pasku. Do widoków »Pełny ekran« i »Dokowana« warto jeszcze dopasować ustawienia. W tym celu w oknie dialogowym lupy kliknijmy ikonę opcji (w kształcie koła zębatego). Pozostawmy aktywne pole wyboru »Śledź wskaźnik myszy«, a dodatkowo zaznaczmy opcje »Śledź klawiaturę« i »Lupa ma podążać za punktem wstawiania tekstu«. Zatwierdźmy zmiany przyciskiem »OK«, aby upewnić się, że zawsze będzie powiększony właściwy fragment ekranu.