Lekki, cyfrowy aparat kompaktowy z 18-krotnym zoomem optycznym

Małe wymiary i niewielka waga połączone zostały 18-krotnym zoomem optycznym oraz 3-calowym wyświetlaczem LCD.

Optio RZ18 to kolejny po RZ10 reprezentant popularnej serii OptioRZ – niewielkich aparatów z ultra zoomem. Do dyspozycji mamy 16-megową stabilizowaną matrycę, szerokokątny obiektyw (od 25mm w formacie 35mm) z 18-krotny zoomem optycznym oraz 3-calowy monitor LCD o podwyższonej rozdzielczości 460 000 punktów. Aparat dostępny będzie w trzech kolorach: czarny, perłowa biel oraz metaliczny pomarańcz.

Główne funkcje

 1. Optio RZ18 pomimo niewielkich wymiarów zaopatrzony został w 18-krotny zoom optyczny o ekwiwalencie ogniskowych 25mm-450mm. Tak uniwersalny zakres obiektywu umożliwia zastosowanie aparatu zarówno w fotografii krajobrazowej jak i sportowej. Dodatkowo mamy możliwość wykonywania zdjęć makro od 4 cm od obiektu. Ciekawą funkcją jest łączenie dwóch pionowych zdjęć w jedno poziome – uzyskujemy wtedy ekwiwalent 19mm. Do dyspozycji mamy również funkcję panoramy cyfrowej – łączenie 3 zdjęć w jeden kadr.
 2. 16-megowa matryca aparatu, w połączeniu z systemem redukcji szumów oraz doskonałej, według zapewnień producenta, jakości obiektywem, mają dawać w rezultacie pełne detali zdjęcia w naturalny sposób oddające kolory.
 3. Zastosowany w aparacie system mechanicznej (SR) oraz elektronicznej (Pixel Track) stabilizacji obrazu ma pozwalać na uzyskanie ostrych i nieporuszonych zdjęć nawet w gorszych warunkach oświetleniowych czy podczas użycia maksymalnej ogniskowej.
 4. Po wybraniu trybu AUTO PICT aparat OPTIO RZ18 automatycznie w zależności od zaistniałej sytuacji dobiera jeden z 16 programów tematycznych. Użytkownik nie musi koncentrować swojej uwagi na doborze parametrów zdjęcia. Wystarczy tylko wybrać odpowiedni kadr i nacisnąć spust migawki.
 5. Optio RZ18 zaopatrzony został w 3-calowy monitor LCD o rozdzielczości 460 000 punktów. Pozwala on na podgląd zdjęć nawet patrząc pod kątem 160 stopni (w poziomie i w pionie). Dla osób mających problemy ze wzrokiem mamy możliwość powiększania fontu wyświetlanego menu.
 6. Optio RZ18 umożliwia rejestrację klipów filmowych w formacie 16:9, 1 280 x 720 pikseli z prędkością 30 kl./sek. Dodatkowo mamy do dyspozycji stabilizację elektroniczną eliminującą drgania powstałe w trakcie filmowania.
 7. Autofokus aparatu oraz parametry ekspozycji dopasowują się do ujętej w kadrze twarzy i do niej dobierają wszystkie potrzebne parametry. W ten sposób w ciągu 0,03 sek. Aparat wykrywa do 32 twarzy. Optio RZ18 zaopatrzony jest w automatyczne wyzwalanie migawki na uśmiech, tzw. „Smile Capture” oraz wykrywanie mrugnięć oczu (Blink Detection – aparat w trakcie odtwarzania zdjęć sam wykrywa twarz z zamkniętymi oczami).
 8. Pozostałe funkcje
 • Bezprzewodowe wyzwalanie migawki za pomocą opcjonalnego pilota
 • Szybkie zdjęcia seryjne – do 40 zdjęć z prędkością 9 klatek/sekundę
 • Wybór kreatywnych filtrów cyfrowych do ubarwiania zdjęć
 • Wybór formatu zdjęć (4:3, 16:9 oraz 1:1)
 • Rozszerzenie zakresu dynamiki matrycy (D-Range) – korekta miejsc prześwietlonych i niedoświetlonych
 • Możliwość edycji i przeglądania zdjęć za pomocą dostarczonego oprogramowania MediaImpression 3.1 for PENTAX (kompatybilny z Windows 7) oraz MediaImpression 2.1 for PENTAX (kompatybilny z Mac OS X 10.7)
 • Kompatybilność z bezprzewodowymi kartami Eye-Fi

Planowana data wprowadzenia: połowa października 2011

0
Źródło: Pentax
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.