Nikon 1 – najszybsze, najlżejsze i najmniejsze kompakty z wymienną optyką

Dwa nowe modele - Nikon 1 V1 oraz Nikon 1 J1 – to całkowicie nowe konstrukcje, stworzone zarówno do robienia zdjęć, jak i nagrywania filmów.

Wprowadzenie systemu Nikon 1 ma być początkiem nowej kategorii sprzętu, nazwanej przez firmę Nikon zaawansowanymi aparatami z wymiennymi obiektywami (Advanced Camera with Interchangeable Lens, A-CIL), choć oczywiście na rynku są już dostępne kompakty z wymienną optyką innych firm. Nikon 1 ma jednak oferować najszybszy na świecie system autofokusu, a także dostęp do funkcji takich jak: Technologia rejestrowania obrazu przed naciśnięciem spustu migawki i po nim (pre-post capture), Ruchome zdjęcie czy Inteligentne wybieranie zdjęcia.

Najszybszy autofokus i nowa matryca

Obydwa aparaty wyposażono w 10-megapikselową matrycę CMOS w formacie CX (rozmiar 13,2 x 8,8 mm), która pozwoli fotografować z czułością do ISO 6400 (rozszerzona) zapewniając przy tym niskie szumy, a także filmować w rozdzielczości Full HD z prędkością 30 klatek na sekundę.

Interesujący jest nowy system autofokusu, który wykorzystuje największą na świecie liczbę punktów ostrości. W czasie robienia zdjęć lśniących lub ruchomych obiektów aparat przełącza się w tryb AF z 73-punktową detekcją fazową. Jeśli fotografowany obiekt nie porusza się lub jest słabo oświetlony, wybierany jest tryb AF ze 135-punktową detekcją kontrastu. Bez względu na to, jaki system zostanie wybrany przez aparat, krótki czas między rejestracją kolejnych zdjęć daje swobodę fotografowania szybko następujących po sobie momentów. Tryb AF z detekcją fazową jest dostępny także podczas nagrywania filmów.

Ultraszybkie zdjęcia seryjne

Nowe modele posiadają ponadto przetwornik obrazu Expeed 3, który opiera się na dwóch procesorach, zapewniających przetwarzanie zdjęć z prędkością 600 megapikseli na sekundę. Procesor ten da także możliwość wykonania zdjęcia w pełnej rozdzielczości podczas nagrywania filmu, a także fotografowania seryjnego z prędkością nawet do 60 klatek na sekundę. Aparatem J1 można takich zdjęć wykonać 12 w serii, natomiast model V1 pozwala wykonać 30 zdjęć w serii z prędkością 30 lub 60 fps-ów.

System mocowania i obiektywy

Aparaty Nikon 1 wyposażono w nowy system mocowania 1. Każdy z nich został dodatkowo zoptymalizowany pod kątem możliwości nagrywania filmów:

  • Mały i lekki model 1 NIKKOR VR 10–30 mm to uniwersalny obiektyw z 3-krotnym zoomem, możliwością fotografowania ujęć szerokokątnych, stabilizacją obrazu oraz mechanizmem chowania obiektywu.
  • Model 1 NIKKOR VR 30–110 mm to przenośny teleobiektyw z zoomem, pozwalający fotografować odległe obiekty. Tu również mamy wbudowany system VR.
  • Ultracienki model 1 NIKKOR 10 mm to szybki obiektyw szerokokątny, który pozwala robić ostre zdjęcia podczas podróży.
  • Obiektyw 1 NIKKOR VR 10–100 mm PD-ZOOM został zaprojektowany z myślą o miłośnikach nagrywania filmów. Wyposażono go w osobny napęd zoomu z regulowaną prędkością.

Ceny i dostępność

Urządzenia systemu Nikon 1 będą dostępne w listopadzie. W cenniku Nikona ceny aparatów Nikon 1 J1 w zestawie z obiektywami rozpoczynają się od 2399 zł, a modelu Nikon 1 V1 od 3399 zł.

Specyfikację techniczną i przykładowe zdjęcia wykonane nowymi aparatami znajdziecie klikając w Nikon 1 J1 lub Nikon 1 V1.

0
Źródło: Nikon
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.