Pobierz Windows 8 DP już teraz!

Microsoft udostępnia system Windows 8 w wersji Developer Preview

Windows 8 w wersji Developer Preview już do pobrania

Windows 8 w wersji Developer Preview już do pobrania

Windows 8 ujrzał światło dzienne podczas konferencji BUILD, odbywającej się w Anaheim w Kalifornii. Tuż po prezentacji, Microsoft zdecydował się udostępnić wczesną odsłonę Developer Preview swojego najnowszego systemu operacyjnego zarówno w 32-, jak i 64-bitowej wersji.

Pliki ISO zawierające system operacyjny Windows 8, zestaw Windows SDK dla aplikacji w stylu Metro, Microsoft Visual Studio 11 Express, Microsoft Expression Blend 5 Developer Preview oraz 28 aplikacji w stylu Metro, można już pobrać w języku angielskim ze strony Microsoftu.

Obrazy systemu z aplikacjami, ale bez narzędzi programistycznych, zmieszczą się na płycie DVD5. Wersja 64-bitowa zajmuje 3, 6 GB, zaś 32-bitowa – 2,8 GB. Na pełną edycję – zawierającą dodatkowo m.in. Microsoft Visual Studio 11 – potrzeba płytę DVD9. Do nagrania obrazu w Windows 7 można skorzystać z wbudowanego programu o nazwie Narzędzie nagrywania obrazu dysku systemu Windows (klikamy prawym klawiszem myszy na plik ISO i wybieramy opcję Otwórz za pomocą). Alternatywą jest jeden z wielu bezpłatnych programów do wypalania obrazów, np. malutki, polskojęzyczny InfraRecorder.

UWAGA: podstawowe wersje systemu można według Microsoftu zainstalować obok już działającej wcześniejszej edycji Windows, np. 7 czy Vista. Dla wersji rozszerzonej przewidziano tylko „czystą” instalację (przy czym nie oznacza to usunięcia wszystkich danych z dysku, a zamianę systemu – w nowym nie będzie jednak widać dotychczas zainstalowanych aplikacji). W obu wypadkach, jeśli na komputerze mamy ważne dane, warto zrobić wcześniej backup.

Aby pierwsza publiczna wersja systemu Windows 8 działała poprawnie (choć rzecz jasna, może być niestabilna), komputer powinien posiadać:

  • procesor 1 GHz lub szybszy
  • 1 GB pamięci RAM (32-bitowa wersja) lub 2 GB pamięci RAM (64bit)
  • 16 GB miejsca na dysku (32bit) lub 20 GB (64bit)
  • kartę graficzną z DirectX9
  • opcjonalnie dotykowy ekran

Chcesz być na bieżąco z CHIP? Obserwuj nas w Google News