Sony Ericsson Xperia mini pro

Czapki z głów! Mały, wszechstronny telefon Sony Ericssona Xperia mini pro potrząsnął dość mocno konkurencją. Sprytny smartfon, który wykorzystuje zalety systemu operacyjnego Android oraz oferuje dobrą klawiaturę QWERTY i solidny dotykowy ekran.

Sony Ericsson Xperia mini pro: mały, ale mocny telefon z klawiaturą oraz Androidem.
Android 2.3 z interfejsem Sony Ericsson: prostota obsługi.

Sony Ericsson Xperia mini pro to godny następca telefonu Xperia X10 mini pro. Stabilna obudowa jest wprawdzie w porównaniu z obudową poprzednika lekko przerośnięta i wygląda na trochę napompowaną, ale w żaden sposób nie sprawia ona, ze telefon jest nieporęczny. W dodatku szybko reagujące przyciski wysuwanej z boku klawiatury QWERTY wygodnie obsługuje się kciukami. Dotykowy ekran o przekątnej 3 cali (X10 mini pro: 2,55 cala) również przyczynia się do większej przejrzystości.

Dobra obsługa dotykiem, przeciętna jakość zdjęć
Obsługa za pomocą dotykowego ekranu przebiega płynnie. Przewijanie list funkcji oraz przerzucanie ekranów startowych działało w testowym modelu sprawnie. Pisanie na wirtualnej klawiaturze przebiegało dobrze, zarówno w formacie pionowym jak i poziomym. Kontrast i intensywność kolorów są subiektywnie w porządku, nawet pomimo przeciętnych wyników w pomiarach. Test wyświetlacza pokazuje, że powinien on być dużo jaśniejszy, a jego szklana powierzchnia odbija światło, kiedy pada ono na nią bezpośrednio.

aaaaa
Zdjęcie testowe
aaa
Zdjęcie testowe
aaa
Zdjęcie testowe

Wyraźne braki wykazał 5-megapikselowy aparat – być może największy minus telefonu Xperia mini pro. Jakość zdjęć testowych była najwyżej przeciętna. Ujęcia robione w świetle dziennym wychodziły bardzo ciemne. Podczas nagrywania w jakości HD zanotowaliśmy przeskoki. Ponieważ Xperia mini pro nie ma złącza HDMI, nie można oglądać zdjęć ani filmów nią nakręconych na telewizorze HD.

Android 2.3 z interfejsem Sony Ericsson: prostota obsługi.

Wydajny i wytrzymały

Tym, co przekonuje w teście do telefonu Sony Ericsson Xperia mini pro, jest nadzwyczajna moc drzemiąca w tak małym urządzeniu. Wbudowany procesor z taktowaniem 1 GHz pracuje pod aktualną wersją Androida 2.3 alias Gingerbread, a w połączeniu z interfejsem użytkownika Sony Ericssona stanowią razem doskonałą kombinację, umożliwiającą efektywną obsługę. Przyciski umieszczone na czterech rogach ekranów startowych, którym można przypisać wybraną funkcjonalność, zapewniają szybki dostęp do często używanych funkcji.

A propos nawigacji: wyszukiwanie pozycji za pomocą GPS-a (GPS fix) wypadało elegancko nawet po dłuższym przebywaniu w stanie spoczynku. System potrzebował w teście tylko osiem sekund, aby ustalić pozycję i uruchomić nawigację Google’a. I tu dochodzimy do kwestii czasu: wynik ładowania 600-kilobajtowej strony testowej jest przyzwoity – sześć sekund. W trybie sieciowym HSDPA również nie pojawiły się nieprzyjemnie długie czasy oczekiwania.

Duża pochwała należy się także za czas pracy na baterii. Telefon wytrzymał ponad jedenaście godzin ciągłego korzystania z Internetu w połączeniu WLAN i wyświetlaczem na pełnej jasności, czym przyćmił całą aktualną konkurencję uwzględnioną w rankingu smartfonów. Baterii starczyło na 4 godziny 40 minut ciągłej rozmowy na pełnej mocy GSM – to dobry wynik, chociaż nie taki rewelacyjny jak w przypadku czasu pracy online.

Dźwięk podczas telefonowania nie był już taki fajny. Jakość rozmowy mogłaby być lepsza. Za to dźwięk odtwarzacza muzyki jest już lepszy.

Podsumowanie: mały, ale jary

Ten mini-smartfon sprawia nadzwyczaj dużo frajdy. Sony Ericsson wyposażył Xperię mini pro w pierwszej klasy sprzęt i oprogramowanie. Na tym kieszonkowym telefonie wygodnie się pisze palcami, można dzięki niemu długo korzystać z Internetu oraz cieszyć się zaletami systemu Android. To wszystko razem pozwoliło temu urządzeniu zająć pewne miejsce w pierwszej dziesiątce rankingu smartfonów CHIP-a, a wielu nabywcom zapewni przyjemność podczas używania. Jest to małe urządzenie, ale wiele oferujące i za rozsądną cenę, bo Sony Ericsson Xperia mini pro jest dostępny w sklepach online już za około 1400 zł (bez umowy) (stan z 16 września 2011).

Alternatywa

Nie ma na razie konkurencyjnego urządzenia w podobnym formacie i o podobnym stosunku ceny do wydajności. Kto poszukuje mini smartfona pracującego pod systemem Android i jest w stanie odmówić sobie pełnej klawiatury, dostanie za około 200 zł jego siostrzany, równie dobry model Sony Ericsson Xperia mini.

Sony Ericsson Xperia mini pro

Szybki i przyjazny dla lubiących pisać na klawiaturze, kieszonkowy smartfon z systemem operacyjnym Android oraz dobrze rozplanowanym interfejsem użytkownika.

PLUSY:

Płynne tempo pracy, szybko działający Internet
Dobra klawiatura QWERTY
Długi czas pracy na baterii (przede wszystkim w trybie online)

MINUSY:
Przeciętny aparat
Ekran TFT, w dodatku mały