Unikanie chłodnej tonacji, ocieplanie zdjęcia

Czerwono-biały portret androida-kobiety.
Ciepłe dni zachęcają do wycieczek za miasto. Niestety, wykonane podczas wypraw fotografie wyglądają, jakby zrobiono je w zimowej, mroźnej scenerii. Zdjęcia wcale nie oddają ciepłego nastroju, wydają się zimne. Przyczyną takiego stanu rzeczy zwykle jest automatyczny balans bieli, który próbuje oddać kolory w sposób jak najbardziej neutralny.

Zmieniamy balans bieli

Lepsze ustawienia aparatu

Z problemem poradzimy sobie, ustawiając balans bieli w aparacie na pozycję »Cień« albo oznaczoną symbolem chmurki. Dzięki temu automatycznie uzyskamy zdjęcia nieco cieplejsze, gdyż w scenach cienistych kolory same w sobie mają niższe nasycenie i wydają się chłodniejsze. Jeśli to nie wystarczy, efekt można wzmocnić dodatkowym filtrem ocieplającym. Dobrze sprawdza się również ręczny balans bieli.

Używamy filtra ocieplającego 81
Używamy filtra ocieplającego 81

Edycja w komputerze Programy do edycji grafiki oferują wystarczającą paletę funkcji, dzięki którym możemy zbyt chłodnym zdjęciom nadać prawdziwie ciepłą atmosferę. W Photoshopie znajdziemy odpowiednie filtry ocieplające w menu »Obrazek | Dopasuj | Filtr fotograficzny…«. Można tutaj na przykład wybrać klasyczny filtr ocieplający numer 81 i ustawić suwak gęstości na około 20 proc. Jeśli dodatkowo umieścimy „ptaszka” w polu zachowywania luminancji, jasność obrazka pozostanie niezmieniona. W innym przypadku filtr wirtualnie „zatrzyma” nieco światła, przez co zdjęcie stanie się ciemniejsze.

Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.