Internetowe badanie zostało przeprowadzone na grupie 100 pracowników piastujących wysokie stanowiska w różnych gałęziach biznesu

Windows 8 będzie odporny na wirusy?

Microsoft wbudował w Windows 8 antywirusa, poprawił też zabezpieczenia samego systemu.

Windows 8 chce zmniejszyć ryzyko infekcji

Windows 8 chce zmniejszyć ryzyko infekcji

W Windows XP stworzyliśmy mechanizmy, który nazwaliśmy niwelatorami, które utrudniają stworzenie exploitów, na których można polegać. Każda z wersji Windows rozwijała ten pomysł, ponieważ jedna dodatkowa funkcja niwelatora czyni całe rodziny exploitów bezużytecznymi. Kontynuujemy ich rozwój w Windows 8 – pisze Jason Garms na oficjalnym blogu Microsoftu.

Pierwszym ze zmodyfikowanych niwelatorów jest Address Space Layout Randomization, który zadebiutował w Windows Vista. Dzięki niemu, system losowo umieszcza pliki i dane w pamięci, przez co twórcy złośliwego oprogramowania nigdy nie wiedzą, który składnik systemu znajduje się w jakim obszarze pamięci. W Windows 8 ASLR działa dla większej ilości komponentów systemu, a także zmienia algorytm losowania pamięci.

Nie zabrakło również usprawnień w jądrze systemu. Procesy użytkownika nie mogą już alokować niskopoziomowej pamięci 64K, co ponownie ogranicza możliwości działania dużej ilości złośliwego oprogramowania. Dodano również mechanizmy weryfikujące integralność alokowanej przez jądro pamięci.

Windows 8 będzie potrafił współpracować z antywirusami firm trzecich. Sam jednak zaproponuje własne rozwiązanie. Ma być nim zupełnie nowa wersja Windows Defendera, która ma chronić komputer przed wszystkimi złośnikami i aktualizowana poprzez Windows Update. Usługa ma działać w czasie rzeczywistym.

Ostatnią nowinką, jaką przedstawił Microsoft za przykład, jest SmartScreen, który ostrzega użytkowników Internet Explorera, jeśli ci zdecydowali się pobrać złośliwe oprogramowanie. Od tej pory SmartScreen będzie działał również poza Explorerem, sprawdzając również pliki wykonywalne, które pozyskaliśmy w inny sposób (na przykład, za pomocą innej przeglądarki).

Chcesz być na bieżąco z CHIP? Obserwuj nas w Google News