Windows 8 nie pozwoli na instalację Linuksa? Bzdura!

Microsoft namawia Internet do zaprzestania pogoni za sensacją i trzymania się faktów. Windows 8 nie będzie zawierał żadnych mechanizmów, utrudniających pracę z Linuksem.
Wczoraj pisaliśmy o zaniepokojeniu Matthewa Garretta z Red Hata na temat trybu bezpiecznego rozruchu w komputerach z UEFI certyfikowanych dla Windows 8. Według niego, a miał ku temu solidne podstawy, tego typu komputery mogą mieć duży problem z posiadaniem zainstalowanych, oprócz Windows 8, starszych wersji Windows i Linuksów.

Microsoft potwierdził diagnozę Garretta, ale tylko częściowo. Faktycznie, klucze zabezpieczające będą popisywane przez partnerów OEM i mają za zadanie chronić sektor rozruchowy przed nieautoryzowanym dostępem. Firmware komputera, wgrany przez partnera OEM, zawiera klucz producenta. Jednak tryb bezpiecznego rozruchu, który faktycznie mógłby sprawiać problem dystrybucjom Linuksa, można najzwyczajniej w świecie wyłączyć. Microsoft, by przyznać swój certyfikat Windows 8 dla komputera, nie wymaga od partnera OEM uniemożliwienia wyłączenia tego trybu. Dowodzi tego rozdany na konferencji BUILD tablet Samsunga, który posiada taką opcję.

Microsoft zaznacza, że niewykluczone, że część producentów sprzętu uniemożliwi wyłączenie trybu bezpiecznego rozruchu. Na to jednak, jak sam zaznacza, nie ma już wpływu.

Oto wypunktowane podsumowanie, które przedstawił nam Microsoft (cytujemy):

  • UEFI pozwala na zaimplementowanie polityki bezpieczeństwa
  • Bezpieczny rozruch to protokół UEFI, a nie funkcja Windows 8
  • Bezpieczny rozruch UEFI jest obsługiwany przez Windows 8
  • Bezpieczny rozruch nie wyklucza bootloaderów innych systemów operacyjnych, jest to część polityki bezpieczeństwa, która pozwala oprogramowaniu układowemu na weryfikację autentyczności ich komponentów
  • Partnerzy OEM mają możliwość modyfikowania UEFI, by wyjść naprzeciw oczekiwaniom ich klientów, w tym mają możliwość narzucenia wyłącznie bezpiecznego rozruchu
  • Microsoft nie narzuca i nie ma wpływu na oprogramowanie układowe komputera PC, zwłaszcza w przypadku innych systemów operacyjnych, niż Windows

Wygląda więc na to, że daliśmy ponieść się emocjom…

0
Źródło: Microsoft
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.