Windows 8 uniemożliwi posiadanie Linuksa jako drugiego systemu?

Windows 8 będzie korzystał z mechanizmu Unified Extensible Firmware Interface (UEFI), dzięki czemu moment rozruchowy komputera jest m.in. przyjemniejszy dla oka. Jest to też pułapka dla większości dystrybucji linuksowych.
Zgrana para? Windows 8 może ich poróżnić

Zgrana para? Windows 8 może ich poróżnić

Zdaniem przedstawiciela firmy Red Hat, Windows 8 może uniemożliwić posiadanie dwóch systemów obok siebie, z czego jednym jest Linux. Czemu? Winnym jest UEFI, który ma na celu poprawić bezpieczeństwo użytkownika.

Microsoft wymaga, aby maszyny, które otrzymają certyfikację Windows 8 i posiadały ten system zainstalowany, miały zaimplementowany tryb bezpiecznego rozruchu. Można to rozwiązać na dwa sposoby: Windows zostanie podpisany kluczem Microsoftu, a publiczna część klucza będzie zintegrowana ze wszystkimi systemami. Druga możliwość, to posiadanie przez partnerów OEM własnego klucza, którym byłyby podpisywane preinstalowane wersje Windows. To jednak uniemożliwiłoby uruchamianie pudełkowych systemów Windows na sprzęcie certyfikowanym dla Windows, a także niemożliwa byłaby instalacja nowych wersji Windows, chyba że partner OEM dostarczyłby nowy klucz. Najprawdopodobniej zastosowane zostanie więc pierwsze rozwiązanie. Komputer z kluczami Microsoftu i OEM nie uruchomi więc typowej dystrybucji Linuksa – pisze Matthew Garrett na blogu.

Garrett przyznaje, że to tylko jego spekulacje, i że nie należy jeszcze panikować. Tym niemniej dodaje, że sygnalizuje potencjalny problem, który należy rozwiązać przed premierą systemu Microsoftu.

Źródło: mjg59
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.