Wirusy atakują na Facebooku

Facebook to największy serwis społecznościowy - gromadzi już ponad 500 milionów użytkowników. Oprócz spełniania funkcji networkingowej i towarzyskiej, poprzez swoją otwartośc niestety Facebook umożliwia też dotarcie ze złośliwym oprogramowaniem oraz wirusami do niczego niespodziewającego się tłumu facebookowiczów.
Korzystaj z Facebooka bezpiecznie

Korzystaj z Facebooka bezpiecznie

Wirusy te nie są trudne do wykrycia, pod warunkiem, że jesteśmy wystarczająco uważni. Facebook wyświetla je na ścianie w postaci dziwacznych, przyciągających wzrok informacji oraz odnośników do filmów. Gdy użytkownik kliknie lub polubi taki link, jest już za późno na zapobieganie – ponieważ tym właśnie działaniem pozwolił się wirusowi dalej rozprzestrzeniać.

Jak rozpoznać potencjalnie niebezpieczny link i uniknąć takiej sytuacji?

1. Pomyśl, zanim klikniesz.

Wirusy na Facebooku są podstępne, dlatego pierwsza zasada to: „Pomyśl, zanim klikniesz”. Hakerzy i cyberprzestępcy wiedzą, że użytkownicy Facebooka często klikają na interesująco wyglądający link bez chwili zastanowienia. Dlatego jeśli wiadomość, którą widzisz wygląda jak nagłówek z brukowca, potraktuj to jako pierwszy sygnał ostrzegawczy.

2. Unikaj chwytliwych linków

Staraj się unikać linków i filmów z „chwytnymi” frazami takimi jak „najśmieszniejsze filmy”, „najśmieszniejszy film na Facebooku”, albo „musisz to zobaczyć.” Bardzo często kryją się pod nimi konie trojańskie.

3. Ostrożnie z linkami nieznajomych

Bądź czujny otwierając wiadomości od nieznajomych. Jeśli otrzymasz wiadomość od kogoś, kogo nie znasz, to jest potraktuj to jako czerwoną flagę. Video wirusy na Facebooku potrafią często pojawiać się w tzw. okienkach pop-up, w wiadomości lub na „ścianie” Twoich znajomych, z którymi nie rozmawiałeś w ostatnim czasie. Niestety, bardzo prawdopodobne jest to, że ten przyjaciel stał się już ofiarą Facebookowego wirusa. Po kliknięciu w daną wiadomość, zawirusowane treści są rozsyłane dalej do Twoich znajomych.

4. Unikaj wiadomości, które zostały zamieszczone przez wielu użytkowników.

Jest to znak, że potencjalny wirus rozprzestrzenia się wśród Twoich znajomych, którzy nie byli tak ostrożni. Jeśli link z tytułem takim jak „The Best Sexiest Video” pojawia się na całym Wallu, jest to kolejny sygnał ostrzegawczy. Podobne listy kierowane są przez wirusa o nazwie Facebook Koobface, który stosuje takie rozwiązanie aby zarazić jak największą liczbę „nieostrożnych” użytkowników.

5. Nie ulegaj komentarzom z prośbą o wsparcie materialne.

Wiadomości od ludzi, których nie znasz, a którzy proszą Cię o wsparcie finansowe jakiejś inicjatywy, z reguły powinny być traktowane jako podejrzane. Należy również unikać aplikacji, które twierdzą, że są w pełni sprawdzone i wolne od błędów i wirusów.

6. Często aktualizuj swoje oprogramowanie antywirusowe.

Jeśli przypadkowo kliknąłeś na post, nie klikaj na dalsze linki lub pliki do pobrania. Jeśli jest za późno i wirus już zainfekował Twoje konto, to proces usuwania może być stosunkowo łatwy, jeśli masz dobre oprogramowanie antywirusowe.

0
Źródło: G DATA
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.