Android króluje, Symbian traci

Android bije Symbiana

Statystyka

W dość lakonicznej informacji, agencja Reuters podała, że system operacyjny Android, tworzony przez firmę Google, w czwartym kwartale 2010 roku był najpopularniejszą mobilną platformą, wyprzedzając tym samym wieloletniego lidera w segmencie smartfonów – Symbiana. Informację taką podała firma Canalys z Singapuru, podpierając swoją tezę liczbami.

Na całym świecie w Q4 2010 roku sprzedano 101,2 miliona smartfonów, czyli niemal dwukrotnie więcej, niż w czwartym kwartale 2009 roku (53,7 mln). Google, obejmując fotel lidera z 32,9-procentowym udziałem w rynku, umieściło swoje systemy Android w 33,3 miliona sprzedanych smartfonów. Dotychczasowy przodownik, Nokia ze swoim systemem Symbian, w Q4 2010 zdołała zawładnąć 30,6 procent rynku smartfonów. Sprzedała 31 milionów urządzeń z tym OS-em.

Na ostatnim stopniu podium uplasowało się Apple, którego platforma iOS kontroluje 16 procent rynku. W ostatnim kwartale zeszłego roku, firma z Cupertino sprzedała 16,2 miliona iPhone’ów. Czwarte miejsce okupuje RIM z wynikiem sprzedaży 14,6 miliona egzemplarzy i udziałem w rynku na poziomie 14,4 procent.

Piąty Microsoft, sprzedał 3,1 miliona smartfonów (w tym większość z nowym systemem Windows Phone 7) i kontroluje 3,1 procent rynku.

Pozostali producenci sprzedali 3 miliony swoich urządzeń.