Asus Eee Pad Slider SL101

Produktywna praca z tabletami była jak na razie możliwa tylko za pomocą opcjonalnej klawiatury, którą trzeba było nosić cały czas ze sobą, co jest znacznym minusem. Asus Eee Pad Slider to pierwszy model ze zintegrowaną klawiaturą, który ponadto jest naprawdę szybki dzięki systemowi Android 3.2.

Asus Eee Pad Slider: dobry tablet-hybryda.
Asus Eee Pad Slider: dobry tablet-hybryda.

Asus Eee Pad Slider jest jednym z tabletów-hybryd, które są warte uwagi. Wysuńcie lekko wyświetlacz. Wyrównajcie górną i dolną krawędź i już macie dostęp do pełnej klawiatury. Kto używał już takich telefonów jak Motorola Milestone czy Nokia N97, natychmiast rozpozna tę samą koncepcję w Asusie Eee Pad Slider. Nie trzeba więc długich tekstów wpisywać na klawiaturze wirtualnej, lecz jak w notebooku za pomocą prawdziwej klawiatury. Jakość klawiszy jest porównywalna z dobrą klawiaturą notebooka.

Poza tym Slider dorównuje innym tabletom: ma 10,1-calowy wyświetlacz w technologii IPS, którego rozdzielczość wynosi 1280×800 pikseli. Obliczeń dokonuje Tegra 2 – dwurdzeniowy procesor Nvidii. Pamięć RAM tego Asusa wynosi 1 GB, a pamięć Flash 32 GB. Urządzenie ma dwa aparaty – jeden 1,2-megapikselowy z przodu i jeden 5-megapikselowy z tyłu. Dodatkowo ma też złącze USB 2.0 i czytnik kart microSD. Do przesyłania obrazu służy wyjście mini HDMI. Połączenie z Internetem nawiązuje za pomocą złącza WLAN.

Szybki dzięki systemowi Android 3.2

Większość tabletów ze zoptymalizowanym systemem operacyjnym Google’a ma problemy z wydajnością. Asus w swoim Sliderze zajął się nimi, dlatego urządzenie chodzi sprawniej niż inne tablety z wersją 3.2 tego systemu, a w menu tylko czasami pojawiają się przeskoki. Również strony internetowe są wyświetlane płynnie. Tablet uzyskał w naszej „ocenie obsługi” dobry wynik, jednak jego ogólna wydajność nie dorównuje wydajności iPad-a 2.

Asus Eee Pad Slider działa pod kontrolą systemu Android 3.2
Asus Eee Pad Slider działa pod kontrolą systemu Android 3.2

Eee Pad Slider jest ładnie wykonany, tylni panel wygląda elegancko. Także mechanizm wysuwania robi wrażenie stabilnego i nie zawodzi. Jednak urządzenie otworzyć można tylko oburącz. Poza tym nie można zmienić kąta nachylenia wyświetlacza, jeżeli używa się klawiatury. Duży minus: jako że klawiatura jest nieodłącznym elementem urządzenia, tablet jest grubszy i cięższy od innych. Pomimo dobrego czasu pracy na baterii odbija się to negatywnie na mobilności urządzenia.

Wyświetlacz: jasny, ale odbijający światło
Wyświetlacz zrobił w teście pozytywne wrażenie, chociaż jest on pokryty odbijająca światło warstwą szkła, na której natychmiast widoczne są odciski palców. Ale za to jest jasny i zapewnia dobry, stabilny kąt widzenia. Wrażenie to potwierdzają. Również bardzo dobre wyniki naszych pomiarów – 305 Candeli na metr kwadratowy. Dzięki takiej jasności nawet na zewnątrz wszystko dobrze widać. Tylko kiedy światło słońca pada na niego bezpośrednio trudno jest dostrzec wszystkie detale.

Asus Eee Pad Slider: 5-megapikselowy aparat robi dobre zdjęcia.
Asus Eee Pad Slider: 5-megapikselowy aparat robi dobre zdjęcia.

Problemy z wideo wersji 3.2

Chociaż Slider jest wyposażony w aktualną wersję Androida 3.2, w teście wystąpiły wyraźne problemy, bo tylko nieliczne formaty wideo są obsługiwane natywnie. Ponieważ większość filmów jest zakodowana w formatach DivX, Xvid i MKV, sam tablet bez dodatków jest mało użyteczny jako odtwarzacz wideo. Rozwiązaniem jest konwersja filmu na obsługiwany format, albo znalezienie na rynku Androida odpowiedniego odtwarzacza. Dobrym wyborem jest MoboPlayer, który odtwarza większość formatów i jest łatwy w obsłudze.

Podsumowanie

Asus Eee Pad Slider jest udanym połączeniem notebook-a i tabletu. Jest on wprawdzie trochę cięższy i większy, ale za to ma klawiaturę, której wygodnie się używa poza domem. Najnowsza wersja Androida zapewnia przyrost wydajności, ale i tak nie dorównuje iPad-owi 2 z systemem iOS. Jeśli nie stanowi to dla Was przeszkody, kupcie ten elegancki, choć trochę przyduży tablet, bo jego cena jest przyzwoita.

Alternatywa

Pochodzący od tego samego producenta Eee Pad Transformer również może być wyposażony w klawiaturę, ponieważ dysponuje on specjalnym uchwytem. Można go zamknąć i przenosić jak notebooka, ale kosztuje on około 1600 zł, a stacja dokowania do niego to dodatkowe 500 zł. Nieco taniej wyjdzie jeśli kupimy tablet od razu z klawiaturą w komplecie. Za to jego wyświetlacz jest odrobinę gorszej jakości (ZOBACZ PORÓWNANIE).

Asus Eee Pad Slider SL101

Udana hybryda tabletu, wysuwanej klawiatury i szybkiego systemu Android 3.2, która jednak jest bardzo duża i ciężka.

PLUSY:

Wysuwana klawiatura
Android 3.2
Jasny wyświetlacz

MINUSY:
Bardzo duży i ciężki
Wciąż wolniejszy niż iPad