CeBIT 2012 pod hasłem „Managing Trust” – bezpieczeństwo w centrum uwagi

Dzięki nowemu tematowi głównemu – "Managing Trust – Zarządzanie zaufaniem" – targi CeBIT, ogólnoświatowa impreza wystawiennicza branży ICT, stanie się też międzynarodową platformą dyskusji o kwestii zabezpieczeń we współczesnym zdigitalizowanym świecie.
CeBIT 2012 (od wtorku 6 marca do soboty 10 marca):

CeBIT 2012 (od wtorku 6 marca do soboty 10 marca)

„Bezpieczeństwo jest kluczową kwestią zarówno w aspekcie politycznym, jak i gospodarczym oraz użytkowym – jego zapewnienie jest we wspólnym interesie polityków, firm i konsumentów. Pod hasłem 'Managing Trust' zaprezentujemy wieloetapowy proces budowy zaufania i jego rolę w stymulowaniu postępu i pobudzaniu wzrostu gospodarczego” – powiedział Ernst Raue, członek zarządu Deutsche Messe AG odpowiedzialny za targi CeBIT, w poniedziałek 26 września w Hanowerze. „Im większym zaufaniem cieszą się poszczególne rozwiązania stosowane w branży ICT, tym chętniej są używane i – co za tym idzie – tym szybciej rośnie rynek. Zaufanie nie jest już tylko wartością dodaną, lecz fundamentem działalności biznesowej, który trzeba umacniać i rozwijać.”

„Managing Trust – Zarządzanie zaufaniem” to także logiczna kontynuacja kluczowego hasła targów CeBIT z roku 2011: „Work & Life with the Cloud – Architektura sieciowa typu Cloud do użytku firmowego i prywatnego”. Popularność rozwiązań opartych o chmurę wciąż rośnie – jednak głównym hamulcem do jeszcze bardziej dynamicznego rozwoju tej koncepcji jest brak zaufania firm i konsumentów do idei Cloud. „Celem targów CeBIT 2012 jest zmniejszenie rozdźwięku między zaufaniem, które powinno towarzyszyć korzystaniu z nowych technologii, a ich realnym poziomem bezpieczeństwa. Tylko w ten sposób możemy sprawić, że innowacje zostaną zaakceptowane przez odbiorców i bez problemów wejdą na rynek” – podkreślił Ernst Raue. „Zagwarantowanie wysokiego poziomu zaufania i skutecznego zabezpieczenia rozwiązań oraz procesów musi stać się najważniejszym punktem w planach strategicznych dostawców sprzętu i usług oraz kluczowym hasłem na liście priorytetów ich użytkowników.”

Wybór hasła „Managing Trust” na kluczowy temat targów CeBIT 2012 poprzedziły liczne konsultacje z ekspertami z całego świata. W proces ten włączeni zostali managerowie najwyższego szczebla z firm teleinformatycznych z różnych krajów oraz przedstawiciele przedsiębiorstw będących głównymi odbiorcami tego typu rozwiązań, a także – po raz pierwszy – użytkownicy indywidualni.

Wydarzenia ostatnich miesięcy pokazały, że obecnie nie wystarcza już zainstalowanie firewalla czy programu antywirusowego w komputerze. Koniecznością staje się kompleksowe podejście do zabezpieczeń – stworzenie spójnego systemu bezpieczeństwa i zadbanie o to, co nazywamy zarządzaniem zaufaniem (Trust Management).

CeBIT aktywnie angażuje się w ten proces. Tematyka imprezy, która odbędzie się w dniach 6 – 10 marca 2012 w Hanowerze, obejmie szerokie spektrum zagadnień: omówione zostaną zarówno zabezpieczenia fizyczne, jak i bezpieczeństwo procesów i rozwiązań, a także zaufanie użytkowników do poszczególnych systemów oraz kwestie polityczno-gospodarcze, takie jak ochrona danych i dóbr osobistych. W centrum uwagi znajdą się też problemy związane ze zwalczaniem przestępczości internetowej.

O tym, jak bardzo wzrosła świadomość związana z zapewnieniem lepszego poziomu bezpieczeństwa w sieci, świadczy choćby aktualny raport przygotowany przez firmę Symantec. Według przedstawionych tam danych, Internetowi przestępcy spowodowali w ubiegłym roku na świecie straty finansowe w wysokości 114 miliardów dolarów. Po doliczeniu czasu i nakładów poniesionych w związku z tymi atakami przez poszkodowane firmy i użytkowników, wartość strat wzrasta do 388 miliardów dolarów. Skala przestępstw rośnie między innymi w związku z coraz większą popularnością urządzeń mobilnych – takich jak smartphone’y czy tablety. Dostęp do wrażliwych danych handlowych staje się bowiem dzięki nim coraz łatwiejszy również dla przestępców, którzy mogą zaatakować wszędzie i o każdej porze.

Bezpieczeństwo sieciowe rodzi szereg zupełnie nowych wyzwań. „Szczególnie w kontekście używania urządzeń mobilnych musimy przemyśleć wiele kwestii. Zajmiemy się nimi w ramach targów CeBIT. Jako platforma, na której producenci prezentują innowacje w zakresie produktów i usług branżowych, są one idealnym miejscem do zajęcia się tematyką zabezpieczeń. Ponadto atmosfera imprezy sprzyja dialogowi w atmosferze zaufania” – podkreślił szef targów CeBIT.

Hasło „Managing Trust” widoczne będzie we wszystkich halach, stanie się też mottem wielu wydarzeń specjalnych. Dodatkowo przykłady zabezpieczeń oraz scenariuszy działania – zarówno w odniesieniu do bezpieczeństwa fizycznego, jak i do bezpieczeństwa ICT – zaprezentowane zostaną w specjalnym obszarze tematycznym „CeBIT Security World” w hali 12.

0
Źródło: Deutsche Messe
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.