Doktorant z UW laureatem nagrody im. Witolda Lipskiego

Paweł Parys z Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego został laureatem tegorocznego Konkursu o Nagrodę im. Witolda Lipskiego dla młodych informatyków.
Dr hab. Witold Lipski był wybitnym, przedwcześnie zmarłym polskim informatykiem
Dr hab. Witold Lipski był wybitnym, przedwcześnie zmarłym polskim informatykiem

Prace 27-letniego Pawła Parysa dotyczą jednego z klasycznych zagadnień algorytmicznych o wielkiej skali zastosowań: problemów wyszukiwania. Zagadnieniem analizowanym przez laureata jest wyszukiwanie informacji w dokumentach w formacie XML, powszechnie stosowanym m.in. w Internecie.

Innowacyjny algorytm poszukiwania danych wkrótce może znaleźć zastosowanie w sieci

Paweł Parys zaproponował nowy, skuteczny i szybki algorytm wyszukiwania danych, który powinien znaleźć zastosowanie w praktycznych implementacjach języków zapytań — mówi prof. dr hab. Andrzej Tarlecki, Przewodniczący Rady Nagrody. –

Prace laureata są publikowane, wysoko oceniane i nagradzane na najlepszych światowych informatycznych konferencjach i czasopismach naukowych. Badania te pokazują wielką już erudycję świetnego i wszechstronnego informatyka i matematyka. Charakteryzuje go wielka pomysłowość i wyśmienity technicznie warsztat naukowy, dzięki którym podejmuje z powodzeniem ważne i trudne problemy informatyki teoretycznej, o znaczącym potencjale i wadze dla zastosowań praktycznych

.

Paweł Parys pracuje pod opieką dr. hab. Mikołaja Bojańczyka, laureata Nagrody im. Witolda Lipskiego z 2006 roku. To pierwszy taki przypadek w historii Nagrody.

Źródło: Sage
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.