Nowe Menu Start w Windows 8: Microsoft tłumaczy się ze swojego szaleństwa

Najbardziej widoczną zmianą w Windows 8 jest zupełnie nowe Menu Start, które wzbudziło mieszane reakcje: od zachwytów aż do pytań, co do właściwie jest, do licha. Microsoft próbuje rozwiać wątpliwości sceptyków.
Microsoft Windows 8

Microsoft Windows 8

Metro zostało opracowane z myślą o jak najlepszym wykorzystaniu ekranów dotykowych, nie dyskryminując zarazem klawiatury i myszki. Reakcje były mieszane: od dużego entuzjazmu aż po gorzką krytykę. Microsoft broni swojej decyzji na blogu, zarazem rozwiewając wątpliwości testerów dotyczące wad Metro. Zapewnił, że w końcowej wersji systemu:

  • Będzie można zamykać aplikacje Metro bez konieczności korzystania z menadżera zadań
  • Będzie można wygodniej przełączać się między aplikacjami za pomocą kółka myszki
  • Będą dostępne bardziej szczegółowe informacje na temat przełączanej aplikacji za pomocą myszki i klawiatury

Ale czemu pełnoekranowe menu? Co było nie tak w starym Menu Start? Otóż jak się okazuje, według badań Microsoftu, wraz z premierą Superbara w Windows 7, użytkownicy w znacznie mniejszym stopniu korzystali z Menu Start. Wykorzystanie skrótów do Dokumentów czy Obrazów spadło dramatycznie na rzecz mechanizmów Jump List. A przypinanie skrótów do Menu Start stało się, według większości użytkowników, bezsensowne, dzięki funkcji przypinania do paska zadań Superbar.

Nowe Menu Start, które jest teraz ekranem startowym Windows eliminuje te, zdaniem Microsoftu (i jego badań na użytkownikach), niepotrzebne funkcje. I co nam jeszcze daje, w porównaniu do starego Menu Start?

  • Eliminuje konieczność przeglądania listy aplikacji na malutkiej, zatłoczonej przestrzeni
  • Eliminuje konieczność przeglądania listy z wyników wyszukiwarki Windows na malutkiej, zatłoczonej przestrzeni, oraz umożliwia bardziej zaawansowane opcje wyszukiwania
  • Eliminuje ograniczenie dostosowania menu do własnych potrzeb
  • Eliminuje konieczność korzystania wyłącznie ze statycznych ikon

Sceptycy, czujecie się przekonani? Czy dalej nowe, „metrowe” Menu Start to jedna wielka pomyłka?

0
Źródło: Microsoft
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.